background image

Viola Vavryčuková

Naše stipendistka 2017 - 2020

Univerzita

Durham University, UK

Obor

Natural Sciences

Rodné město

Dobříš

Kontakt

viky.vavrycukova@gmail.com

Převládla matematika

S pomocí grantu Nadace The Kellner Family Foundation jsem vystudovala bakalářský obor matematika na univerzitě v Durhamu ve Velké Británii. Původně jsem hledala obor, který by kombinoval matematiku a fyziku, a takové obory ve Velké Británii není těžké najít. Na této univerzitě jsem si tedy zvolila obor přírodní vědy (Natural Sciences), který studentům umožňuje vybrat si několik zaměření. V prvním roce jsem studovala půl na půl matematiku a fyziku a díky tomu si uvědomila, že mě to mnohem více táhne k matematice. Po prvním roce jsem se tedy rozhodla přestoupit na obor matematika, který už obsahoval pouze matematické předměty. Studium mě moc bavilo a celkově jsem na univerzitě byla velmi spokojená.

Správné rozhodnutí

Kromě dostupných oborů a studijních plánů pro mě při výběru univerzity hrálo roli její postavení a hodnocení a celkové prostředí a atmosféra. Univerzita v Durhamu pro mě byla jasnou volbou a rozhodně toho nelituji. V posledním stadiu rozhodování mě přesvědčila návštěva univerzity v rámci dnů otevřených dveří pro podmínečně přijaté studenty, ze které jsem byla opravdu nadšená.

Okouzlila mě atmosféra historického centra města a také jsem ocenila program, který byl perfektně zorganizovaný, včetně přivítaní, ubytování, informativních přednášek, prohlídky města a univerzity a také společenských akcí. Bylo super to vše zažít ještě před nástupem a mohla jsem si díky tomu utvořit lepší představu o studiu. A opravdu mi přišlo, že se pak ve stejném duchu neslo celé studium. Potkala jsem spoustu přátelských lidí z celého světa, zúčastnila se různých akcí a přednášek a zapojila se do aktivit studentských spolků. Studium v zahraničí bych proto ze své zkušenosti všem doporučila. A také je-li to možné, tak není nad to navštívit univerzitu ještě před finálním rozhodnutím.

Nekonečná slova a jejich symetrické struktury

Kromě studia v zahraničí jsem si chtěla vyzkoušet i studium vysoké školy v České republice, a tak jsem po skončení bakalářského studia začala studovat magisterský obor matematické inženýrství na ČVUT. Tento přechod byl pro mě docela náročný, jelikož je systém vzdělávání zde v mnohém jiný než ve Velké Británii, a studium v prvním roce navíc probíhalo kvůli pandemii covid-19 distanční formou, takže mi nějakou dobu trvalo si na to všechno zvyknout a přizpůsobit se.

Díky studiu jsem ale našla nové oblasti, které mě zajímají. Velmi mě bavily předměty o teorii grafů, teorii informace, algoritmizaci a automatech a nyní pracuji na projektu v rámci výzkumné skupiny Theoretical Informatics Group, kde se zabývám nekonečnými slovy a jejich symetrickými strukturami. Chtěla bych se tedy dále zaměřit především na teoretickou informatiku a vzdělávat se v této oblasti.

Moje články a napsali o mně

Všechny články