Známé i neznámé

Je těžké uvěřit, že už je to naposledy, co pro mě začíná nový akademický rok v Durhamu. Tento poslední rok je o dost jiný než ty předchozí.

Ústředním bodem je pro mne letos závěrečný projekt, který nahrazuje dva standardní předměty. Z pěti témat, která jsem si na konci minulého roku vybrala, jsem dostala přidělenou svoji první volbu - Fourierovu analýzu. Práce na projektu se znatelně liší od mého dosavadního studia. Zpočátku bylo obtížné si zvyknout na nový způsob studia, kdy si potřebné informace musím vyhledávat z různých zdrojů sama, a kdy se rozhoduji o struktuře a obsahu svého projektu. Nyní už jsem s tímto způsobem práce lépe obeznámená a oceňuji velkou svobodu ve směřování a provedení projektu. Také jsou pro mne užitečné pravidelné konzultace s mým školitelem, při kterých mohu požádat o radu a prodiskutovat případné obtíže.

I mé další předměty jsou zajímavé, a je znát, že jdou do větší hloubky než předměty v nižších ročnících. Ve třetím ročníku nemáme žádné předepsané předměty, a tak je výběr zcela na nás. Já jsem si zvolila Analýzu, Topologii, Diferenciální geometrii a Parciální diferenciální rovnice. Snažila jsem se vybírat si co nejobecnější předměty, které se mi budou hodit v následném studiu. Zaujaly mě i další předměty, ale bohužel nemám čas věnovat se všemu.

Mým hlavním mimoškolním zájmem přetrvává tancování. Tento rok jsem se zapojila do týmu tanečního sportu, ve kterém byla aktivní i bývalá stipendistka Aneta Baďurová, díky níž jsem se o tomto týmu dozvěděla. Jsem moc vděčná za příležitost učit se tolik různorodých tanců na mimořádné úrovni. Také příležitostně chodím na lekce jógy a na fitness, které jsou velmi kvalitně vedené.

Jak je pro Durham typické, studenti mají možnost si kromě svých kurzů vybrat z velkého množství jak odborných, tak i populárně-naučných přednášek. Tento trimestr jsem absolvovala přednášku organizovanou matematickým spolkem o matematickém modelování změn zemského klimatu. Přednáška byla velmi poučná a inspirativní, a já jsem si díky ní uvědomila, jak důležitou roli má matematika při řešení mnoha aktuálních problémů.

Netrpělivě očekávanou událostí nadcházejících dnů je světelný festival Lumiere, který se po dvou letech znovu vrací do Durhamu, tentokrát na speciální 10. ročník. Je to netradiční a působivý zážitek, procházet se po Durhamu, který je proměněn k nepoznání v přehlídku ohromujících světelných efektů a instalací. Těším se tedy, že budu mít možnost se bez cestování ocitnout na nových a pozoruhodných místech.

Další články z blogů

Všechny články