background image

Augustin Žídek

Náš stipendista 2012 – 2016

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Mathematics and Informatics

Umělá inteligence

Vystudoval jsem bakaláře i magistra v informatice na University of Cambridge. V průběhu studia jsem se věnoval převážně třem oblastem: Zpracování přirozeného jazyka – v této oblasti jsem dělal také svoji bakalářskou práci. Systémy a bezpečnost – těmto tématům jsem se věnoval ve své magisterské práci, na základě které jsme později s vedoucím práce vydali vědecký článek. Třetí oblastí, které jsem se věnoval především v rámci magisterského studia a ve které taky pokračuji i ve svém zaměstnání, byla umělá inteligence. Studium informatiky mě velmi bavilo a naplňovalo – matematika a informatika mě zajímaly již na základní a střední škole a měl jsem poměrně jasno v tom, že tento obor chci jít studovat. Když jsem se rozhodoval mezi matematikou a informatikou, tak jsem si vybral informatiku proto, že mi přišla více praktická, zabývá se více externími problémy než sama sebou a vždy mě na ní bavilo, že jsem schopný pomocí ní něco vybudovat. Tohoto rozhodnutí nelituji, a pokud bych si měl znova vybrat univerzitu a obor, tak bych si vybral stejně.

Získání širší perspektivy

Studium v Británii byla cenná zkušenost a jsem rád, že jsem odešel studovat do ciziny. Byla to větší výzva než zůstat studovat v Česku, seznámil jsem se se spoustou nových zajímavých lidí a obecně mám pocit, že se mi podařilo dostat se do velmi stimulativního prostředí, které mě motivovalo se toho co nejvíc naučit a pracovat na sobě. Studium v zahraničí je taky velmi dobré v tom, že umožňuje člověku získat širší perspektivu. Pokud člověk žije delší dobu v cizině, uvědomí si, jak různé věci dělají různé národy jinak – někdy lépe, někdy hůře – a může si z toho vybrat a odnést to nejlepší.

Mezi výzkumem a programováním

Po ukončení studia jsem začal pracovat jako research engineer ve firmě DeepMind, která se zabývá výzkumem umělé inteligence. V rámci DeepMindu pracuji v týmu, který vyvinul AlphaFold – program na určování struktury proteinů, čímž se nám podařilo přispět k řešení jednoho z velkých otevřených problémů v strukturální biologii. Jako research engineer jsem někde mezi výzkumem a programováním a je to role, která mi velmi sedí – jednak se věnuji výzkumu, jednak řeším zajímavé technické problémy.

Moje články a napsali o mně

Všechny články