Jaké to je na „Mostě přes řeku Cam“?

První trimestr na Cambridge je za mnou. Byly to dva asi nejnáročnější měsíce v mém dosavadním životě, ale myslím, že rozhodně stály za to. Za vše mluví mimo jiné to, že už teď (tedy jeden den po skončení trimestru) se mi po Cambridge stýská. Stýská se mi po přednáškách, po Cambridgeských zvonech a po lidech, se kterými jsem měl tu čest studovat.

Pokusím se popsat alespoň zhruba to, jak vlastně studium na Cambridge vypadá. Především je velice intenzivní. Na Cambridge je systém trimestrů, které jsou relativně krátké – každý trimestr má osm týdnů. Tedy za rok strávím v Cambridge studiem jen 24 týdnů, což je v porovnání s ostatními univerzitami celkem málo. Každopádně počet učiva, které má člověk za rok zvládnout, je minimálně stejný, ne-li větší, než na ostatních univerzitách. Z toho vyplývá, že příliš mnoho volného času člověk v průběhu trimestru nemá, respektive musí se snažit a být organizovaný, aby nějaký měl. Však také jednou z prvních věcí, která byla řečena prvákům, bylo přísloví: „Work hard, play hard.“ (Pracuj pořádně, hraj si pořádně.) Stejně tak zimní a jarní „prázdniny“ nejsou doopravdy prázdninami, ale spíš časem na revizi všech poznámek a dopočítání kopy příkladů a cvičení, které člověk dostal.

Další klíčový aspekt studia na Cambridge je tradice. Nejen historické budovy všude okolo, ale i společné večeře v Dinning Hall v pláštích, závody ve veslování mezi jednotlivými college na řece Cam, „Cambridge týden“, který začíná ve čtvrtek a končí ve středu, podpis do imatrikulační knihy, která se vede bez přestávky už několik set let a mnoho dalšího. Myslím, že tato tradice je jedna z věcí, která dělá studium na Cambridge unikátním a zábavným a motivuje k dosažení něčeho podobně úžasného, jako to, co dokázali lidé, kteří zde studovali před vámi.

V Cambridge je kladený nesmírný důraz na to, aby se studenti mohli naplno věnovat studiu. Máme například silně doporučeno nedělat v průběhu školního roku (tedy ani o podzimních a jarních přestávkách) žádné brigády, abychom se mohli plně věnovat studiu. Dále systém stravování – společné večeře a obědy v college, takže studenti nemusí trávit čas vařením. Výborně je také zorganizované studijní oddělení – stačí jim jen poslat email s žádostí a obratem dostanete doručené potřebné dokumenty do vaší Pigeon Hole (poštovní schránka, kterou má každý student na college). Tedy žádné zbytečné čekání ve frontě... Pokoje si studenti neuklízí sami, na to college zaměstnává lidi. Připouštím, že to velice rozmazluje, ale je to rozhodně příjemné a potřebné, protože průměrně trávím denně osm hodin učením.

A potom je tu spousta věcí, které jsou „cool“: Potkáváte sem-tam Stephana Hawkinga, vaše přednášející z fyziky zjistila, že radio galaxie jsou dvojího typu, vaše cvičení z matematiky se odehrávají několik metrů od ledničky na kvantovou hmotu, kde je teplota v řádech milikelvinů, a podobně.

Studium na Cambridge bych rozhodně vřele doporučil. Je to neobvyklá a úžasná zkušenost, kterou se vyplatí získat. Není třeba se bát těžkého pohovoru, nebo pověsti této školy, jako šíleně těžké – pokud vás baví to, co chcete studovat, a na střední se nudíte, zamakejte a pojďte na Cambridge!