background image

Radim Urban

Náš stipendista od roku 2020

Univerzita

ETH Zürich, CH

Obor

Informatics

Rodné město

Orlová

Kontakt

radimurban01@gmail.com

Rozmanitost a reálné užití informatiky

Pří výběru vysoké školy pro mě byla důležitá kvalita výuky, prestiž dané univerzity, možnosti absolventa. V kombinaci s tím, že jsem chtěl studovat v německém jazyce, se zdála ETH v Curychu správnou volbou. ETH má pod sebou velkou spoustu projektů, které mě velmi oslovily; jmenoval bych např. SwissLoop a ARIS. ETH se hlavně kvůli výzkumu řadí mezi 10 nejlepších univerzit světa. Při výběru oboru jsem měl nejblíž právě k informatice. Její uplatnění nezná mezí a je všude kolem nás; to se asi už nezmění.

Baví mě právě její rozmanitost i reálné užití. Po absolvování studia bych rád našel uplatnění právě tam, kde to dává smysl. Rád bych byl v okolí kreativních a motivovaných lidí. V tom, že chci studovat informatiku, mě utvrdila měsíční praxe, kterou jsem absolvoval v německém SAP. Zblízka jsem viděl, jak život v takových firmách vypadá. Jsem za tuto zkušenost velmi rád, během studia na ETH se k praxím dostane (kvůli časovému vytížení) člověk jen těžko.

Mířit vysoko

Všem středoškolákům jednoznačně doporučuji nebát se zamyslet nad možnostmi, které se jim nabízí. Asi je důležité o těchto věcech včas přemýšlet, vždyť taky možná značně ovlivní budoucí život. Také bych doporučil se nebát a spíš do té studené vody skočit. Kdy jindy je na to lepší čas? Dle mého je správný následující postup. Při výběru vysoké školy bych se nejprve zamyslel, co chci studovat, a poctivě zvážil všechny varianty. Teprve potom může člověk vybírat, kde chce vlastně studovat. Zbytečně se neomezujte, miřte vysoko, ubrat můžete vždy.

Rychlá aklimatizace

Pro mě byl začátek na ETH velmi složitý, jazykově jsem nebyl perfektně připraven na to, číst skripta nebo vnímat tříhodinové přednášky. Tempo univerzity bylo něco, na co jsem nebyl zvyklý. Naštěstí jsem se poměrně rychle aklimatizoval. Kdybych věděl, jaké budou první měsíce, možná bych se na ETH nikdy nepřihlásil. Zpětně jsem ale velmi rád, že jsem do té vody skočil.