background image

Jan Koška

Náš stipendista od roku 2023

Univerzita

Boston University, USA

Obor

Electrical Engineering

Kontakt

h.koska@email.cz

Elektrotechnika

Není úplně náhoda, že jsem se jako dítě, které mělo ve svých rodičích – učitelce matematiky a doktoru aplikované mechaniky – velké vzory, ocitl právě na technickém oboru. Na střední škole se z velké části díky velmi kvalitním učitelům stala tímto oborem elektrotechnika. Prozatím mě v elektrotechnice naplňuje zejména proces poznávání a zužitkování nových informací, kterých je tento obor plný.

V dnešní době se s rostoucím počtem poznatků stále zužuje pole odborností, kterých člověk dokáže za život dosáhnout. Technické obory si však díky možnosti aplikování stejných principů řešení na zdánlivě odlišné problémy stále zachovávají svou potenciálně velmi různorodou a zajímavou nabídku zaměstnání. Elektrotechnika samozřejmě není výjimkou, a i proto je pro mě tak atraktivní.

Boston University

Na myšlenku studovat v zahraničí mě přivedlo veslování. Po úspěších na mezinárodní scéně mě začali kontaktovat trenéři amerických univerzitních týmů nabízející účast na jejich programech s benefity v podobě kvalitního vzdělání a částečného stipendia. Tato příležitost mě nadchla a po pečlivém zvažování a osobní návštěvě jsem se rozhodl přihlásit na Boston University.

Kvalitní studijní program odpovídající mým představám a akademické poradenství zaměřené na balanc sportu a výuky byly lákavými faktory. Hlavně mě však přesvědčily výzkumné aktivity profesorského sboru. Na střední škole jsem poznal, jakou inspirací je být vyučován člověkem, který se vědeckému výzkumu věnuje. Po přečtení profilů profesorů, kteří by mě mohli vyučovat na univerzitě a návštěvě přednášky výzkumnice z CERN jsem věděl, že si to nemohu nechat ujít.

Vzkaz pro studenty

Za studium v zahraničí a právě v USA se platí velkými částkami, a je škoda že to hned na první pohled mnohé studenty odradí. Existuje spousta organizací, ale i vlastních projektů univerzit, které zajišťují, aby si to studenti a jejich rodiny mohli dovolit. Mně bylo studium v USA umožněno kombinací stipendia The Kellner Family Foundation a sportovního stipendia Boston University.

Univerzitní sport je v Americe rozšířená a prestižní záležitost. Trenéři sportovních týmů mají zájem shromažďovat schopné studenty a sportovce z celého světa a univerzity je v tom podporují oddělením financí pro sportovní stipendia. Nesmírně mě těší, že mé nadšení do veslování nemusím se studiem vysoké školy potlačovat, ale naopak je faktorem, který mi studium v zahraničí umožnil.

Všem studentům, kteří mají zájem o studium v zahraničí, radím, ať hledají granty a kontakty, nebojí se začínat rozhovory a zjistí, kam je tato cesta dovede.

Ti, kteří navíc dělají ještě nějaký sport na soutěžní úrovni, mají možnost vyplnit náborové formuláře amerických univerzitních týmů a začít jejich konverzaci tam.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté