background image

Ota Michálek

Náš stipendista od roku 2020
Oto Michálek
Oto Michálek

Univerzita

University of the West of England, Bristol, UK

Obor

Aerospace Engineering

Rodné město

Ostrava

Kontakt

ota.michalek@gmail.com

O mě

Pocházím z Ostravy, kde jsem studoval na Gymnáziu Olgy Havlové do roku 2019. Během gymplu jsem se věnoval různým mimoškolním aktivitám, které dále rozšířily mé znalosti a vášeň pro fyziku a vesmír. Nejpřínosnější byly Mezinárodní Turnaj Mladých Fyziků (TMF) a Středoškolská odborná činnost (SOČ). TMF mi ukázalo, že zvládnu studovat fyziku v angličtině, a motivovalo mě k tomu, abych se přihlásil na britské univerzity na kurzy Aerospace Engineering s vizí splnění svého snu pracovat ve vesmírném průmyslu.

O mém oboru – Aerospace Engineering

V současné době studuji Aerospace Engineering (letecké a kosmické inženýrství) na University of the West of England (UWE) v Bristolu. Můj první ročník začal v září 2019. Líbí se mi forma našeho oboru, kdy jsme často ponořeni do týmových projektů, a kde musíme nově nabyté znalosti z přednášek aplikovat v praxi. Nejde tedy jen o zkoušky, ale velkou část našeho hodnocení tvoří také projekty, ať už skupinové, nebo individuální. Další velkou výhodou, která je společná i pro mnoho dalších oborů ve Spojeném království, je možnost stáže v průmyslu mezi druhým a třetím ročníkem, kdy pracujete na plný úvazek, a přitom absolvujete předmět na univerzitě a získáváte zkušenosti z praxe ještě před dokončení studia.

Zkušenosti z univerzity

Od prvního ročníku jsem se věnoval jak univerzitním projektům, tak se snažil zmapovat všechny příležitosti a zapojit se do co nejvíce z nich. V prvním roce jsem se zúčastnil Aerochallenge od Royal Aeronautical Society a NASA Space Apps Challenge. Ve druhém ročníku jsem se úspěšně ucházel o pozici PAL Leader (Peer Assisted Learning), který podporuje studenty prvního ročníku v kolaborativním učení a získávání nejlepších zkušeností z univerzity. Během druhého roku jsem také zastával dobrovolnickou pozici jako Democratic Procedures Officer ve Studentské unii UWE (UWE SU). Mou úlohou bylo dohlížet na demokratičnost procesů v rámci UWE SU a předsedat některým jednáním. Zúčastnil jsem se také dvou aktivit ESA Academy. První byla Ladybird Guide to Spacecraft Communications, která se věnovala všemu, co se musí brát v potaz, aby operátoři mohli mluvit se satelity na oběžné dráze. Druhý byl Fly a Rocket! Program, který zahrnoval fázi samostudia a praktickou část – raketovou kampaň v Norsku s raketou do výšky 9 km v říjnu 2021! Třetím rokem na univerzitě se mi podařilo zajistit roční stáž v Science and Technology Facilities Council (STFC) v Central Laser Facility (CLF) v rámci skupiny Artemis se zaměřením na vědu s užitím femtosekundových laserů. Během stáže jsem také dobrovolně pracoval v očkovacím centru proti Covid-19. Po návratu ze stáže jsem ve spolupráci s laserovým centrem HiLASE v Praze začal pracovat na své bakalářské práci, která se týká úpravy pozemských laserů pro použití ve vesmíru. V roce 2022 jsem také spolupořádal minikonference Příští zastávka: Vesmír v rámci Czech Space Weeku.

Koníčky a zájmy

Studuji to, co mě baví, a tak je často těžké najít hranici mezi koníčkem a prací. Mezi mé koníčky spojené s vesmírem ale patří práce v rámci Czech Rocket Society, což je nezávislý spolek složený z českých studentů z různých univerzit s vášní pro rakety a vesmír. Také mám rád pozorování hvězd s dalekohledem i bez něj, horolezectví, cyklistiku, turistiku, snowboarding, 3D tisk a samozřejmě počítačové hry.

Mé cíle

Jedním z mých největších současných cílů je dokončit bakalářskou práci a pokračovat v magisterském studiu a současně navazovat kontakty v českém vesmírném průmyslu. Nejlepší na oboru Aerospace Engineering je to, že vaše znalostní základna je velmi široká a můžete tak jít do hloubky, jakmile najdete to, co se vám opravdu líbí, ale také máte možnost to během své kariéry trochu měnit. Ještě jsem se nerozhodl, v jakém týmu chci konkrétně pracovat, ale vím, že chci, aby moje práce souvisela s průzkumem vesmíru. Neustále se objevují nové příležitosti, takže se vždy snažím zapojit do všeho, co se objeví. Někdy totiž i něco, co se na první pohled nezdá příliš užitečné či zajímavé, může být průlom pro vaši kariéru.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté