background image

Ota Michálek

Náš stipendista od roku 2020
Oto Michálek
Oto Michálek

Univerzita

University of the West of England, Bristol, UK

Obor

Aerospace Engineering

Rodné město

Ostrava

Kontakt

ota.michalek@gmail.com

Průzkum vesmíru

Na University of the West of England v Bristolu jsem šel za oborem Aerospace Engineering s cílem uplatnit se po dokončení studia ve space industry. Být inženýrem přináší mnoho možností, protože tento obor je velmi široký, a tak nikdy nejste uzavření do jedné specializace. Můžete se v podstatě podílet na jakékoliv části projektu, protože od inženýrů se často očekává, že rozumí do určité míry všemu a na svou specializaci jsou experti. Mé zaměření a zkušenosti, které během studia sbírám, jsou velmi pestré, takže si pro specifické uplatnění zatím nechávám otevřených co nejvíce dveří. Zaměření mé práce po dokončení je však jasné, aplikace v rámci průzkumu vesmíru. Jednou z hlavních nejbližších met, kterých jsem chtěl dosáhnout a podařilo se mi to, byla roční stáž.

Roční stáž

Obor studuji v angličtině, která mi umožňuje dobré propojení a uplatnění ve světě. V Anglii je mezi druhým a třetím ročníkem možnost tzv. placement year. Jedná se v podstatě o roční stáž, během které jste stále studentem a plníte úkoly zadané univerzitou, ale kromě toho také pracujete ve vašem, či velmi blízkém oboru a sbíráte zkušenosti z reálného světa. Jedná se o dobrovolnou část, a ne každý, kdo si ji zvolí, se na ni dostane. Po dokončení studia tak studenti mohou mít již rok praxe za sebou. Studium v Anglii je velmi pestré a propojuje teorii s praxí, kromě běžných zkoušek máme také možnost aplikovat nově nabyté znalosti v projektech, které jsou mnohdy na stejné úrovni důležitosti známky. Co mě na studiu na univerzitě nejvíce překvapilo, je neformálnost, ale zároveň profesionalita mnoha učitelů, se kterými si povykládáte i o obyčejných věcech, ale zároveň jsou schopni naučit věci, o kterých jste ani nesnili, a poradit vám v osobním rozvoji.

Praxe v průmyslu

Další metou v mých plánech do budoucna je úspěšné dokončení bakalářského studia, které mi otevře více možností. Nejdůležitějším cílem následujících pár let je také dokončení magisterského studia, po kterém plánuji získat praxi v průmyslu. Například Evropská vesmírná agentura nabízí stáže pro studenty s dokončeným bakalářem nebo až magisterským studiem – což je jedna z věcí, na kterou mám v plánu se přihlásit. Co se budoucího povolání týče, tak přemýšlím nad možnostmi jak v Anglii, tak v západní Evropě, ale i u nás v tuzemsku, kde se jich nemálo vyskytuje. Myslím si, že je důležité se nevyhýbat příležitostem a prozkoumat i ty, které se zprvu mohou zdát jako ne zcela relevantní. Nikdy nevíte, kdy se vám daná zkušenost bude hodit.