ESA Academy: Fly a Rocket! & Ladybird Guide to Spacecraft Communications Training Course

Současná situace v Anglii neumožňuje podstupovat příliš mimoškolních aktivit, a ty, kterým se daří probíhat, probíhají pouze online. Velmi dramatický rok 2020 byl zakončen pro mě dvěma pozitivními zprávami z ESA Academy.

V budoucnu se chci podílet na průzkumu vesmíru, a proto se snažím využít každé volné minuty, abych se ve vlastním čase naučil něco navíc nebo se podílel na nějakém fascinujícím projektu. A kde jinde hledat projekty pro lidi jako jsem já, než na webu Evropské Vesmírné Agentury – ESA Academy.

Když mi přišel email o přijetí do projektu Fly a Rocket! od ESA, tak jsem byl velmi nadšen. Tento projekt je úžasný tím, že má dokonce i praktickou část. Přestože tato praktická část byla nejprve odložena na květen, a teď ještě o pár měsíců dále, díky ní je součástí projektu příprava a start skutečné studentské rakety. Celý projekt začíná teoretickou částí, kdy je potřeba si prostudovat a porozumět skriptům, které máme k dispozici. Na toto samostudium navazuje úkol o dvou částech, který obsahuje výpočty v rámci orbitální dynamiky, výpočty delta V, rocket dynamics a mnoho dalšího… Tento projekt mě motivoval založit Instagram profil, kam jsem se rozhodl přidávat informace o tomto, ale i dalších projektech, na kterých se podílím nebo podílet budu: @czech_rocketman

Zpráva o dalším projektu přišla chvíli před Vánoci. Email jsem si tehdy kontroloval každý den, protože jsem se nemohl dočkat až se dozvím, zda jsem byl vybrán. Ano! Byl! Tento projekt má název, který by po překladu téměř ztratil smysl, tedy Online Ladybird Guide to Spacecraft Communications Training Course, pro zjednodušení beruškový kurz (jak na něj autoři v angličtině zkráceně skutečně odkazovali). Beruškový kurz se za normálních podmínek odehrává v Belgii. Jelikož však letos probíhal online, mohli organizátoři zdvojnásobit kapacitu ze třiceti na šedesát studentů. Kurz trvající dva týdny obsahoval osm dní intenzivních, ale velmi interaktivních přednášek o tom, jak se naše zpráva dostane z počítače až na družici obíhající například Jupiter, a jak poté ta samá družice odešle zprávu, kterou následovně musíme zpracovat, abychom ji mohli přečíst. Na konci těchto dvou týdnů byl také test, který nám umožnil si otestovat naše nově nabyté znalosti v tomto projektu.

Oba projekty byly velice inspirující a moc se těším až se zapojím do více podobných aktivit, přestože jedna z nich stále probíhá. Toť zatím z ukázky mých prvních drobných krůčků do světa průzkumu vesmíru.

Selfie z Ladybird Guide to Spacecraft Communications Training Course

ESA Academy: Fly a Rocket! & Ladybird Guide to Spacecraft Communications Training Course