background image

Anežka Klustová

Naše stipendistka 2016 - 2020

Univerzita

University College London, UK

Obor

Natural Sciences

Rodné město

Dvůr Králové nad Labem

Kontakt

Svobodné akademické prostředí

Po složení maturitní zkoušky na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové v roce 2016 jsem díky podpoře The Kellner Family Foundation získala možnost pokračovat ve studiu na University College London (UCL). Během střední školy jsem tíhla především k fyzice, chemii a matematice, a proto se pro mě obor Natural Sciences (přírodní vědy) stal ideální volbou. Studium Natural Sciences na UCL mi nabídlo flexibilitu zkombinovat předměty podle mých zájmů s možností strávení třetího roku studia na National University of Singapore (NUS). Společně s letními stážemi, jež jsem se rozhodla absolvovat ve svém volném čase, mi právě toto svobodné akademické prostředí s důrazem na vysokou osobní zodpovědnost pomohlo zaměřit se na částicovou fyziku a anorganickou a materiálovou chemii. 

Program studentských ambasadorů

Odjet studovat do zahraničí bylo pro mne jedno z nejlepších, ale zároveň nejobtížnějších rozhodnutí mého života. Opustit rodinu, přátele a vystoupit z komfortní zóny bylo náročné, ale odhodlání jít si za svým životním snem bylo silnější. Během let strávených na UCL jsem se kromě studia věnovala zlepšování studentského prostředí v rámci programu studentských ambasadorů pro daný obor i fakultu a pomáhala prvním ročníkům přizpůsobit se změně rytmu při přechodu ze střední školy. Zároveň jsem lehce nevěřícně sledovala samu sebe, holku z maloměsta v Podkrkonoší, navigovat život v Londýně a později i v Singapuru. Zvládla jsem si splnit sny jako strávit léto výzkumem v CERNu ve Švýcarsku nebo získat několik nabídek na doktorandské studium. 

Hmota a antihmota

V současné době dělám doktorát v částicové fyzice na Imperial College London. Zkoumám neutrina – fundamentální částice, které jsou všude kolem nás, ale víme o nich jenom velice málo. Neutrina však zároveň mohou být jednou z odpovědí na to, proč žijeme ve vesmíru, který se převážně skládá z hmoty, a ne z antihmoty. V budoucnu bych s výzkumem ráda pokračovala a zůstala na akademické půdě. Částicová fyzika je stále obor dominovaný muži, byť se postupně začíná diverzifikovat. Sama jsem teprve na začátku své kariéry, ale už teď se snažím inspirovat studentky v posledních ročnících středních škol, či na začátku jejich univerzitních studií k výběru částicové fyziky prostřednictvím nabídky facilitovat pro ně letní stáž.

Vzkaz středoškolákům

Českým středoškolákům bych chtěla vzkázat, že pokud opravdu máte zájem a odhodlání vydat se cestou studia v zahraničí, možnosti tady jsou. Nemusíte nutně studovat na střední škole ve velkoměstě, znát všechny anglické termíny v daném oboru a vaši rodiče nemusí mít univerzitní titul. Můžete být jedním z jednotek studentů z vaší školy, kteří se o studium v zahraničí pokusí, a může to vyjít. 

Bez čeho bych se v životě neobešla?

Jenom jedna věc? To je složité, první „hmotná“ věc, co mi přišla na mysl, byl kartáček na zuby… Jediný komentář, který k tomu mám, je to, že mě léta nošení rovnátek asi poznamenala víc, než jsem si ochotná přiznat. Ale ne, ve vší vážnosti by to byla moje rodina.

Moje články a napsali o mně

Všechny články