background image

Nikola Marková

Naše stipendistka 2013 - 2017

Univerzita

University of Glasgow, UK

Obor

Psychology

Rodné město

Nový Jičín

Kontakt

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2013

Druhý domov

Vystudovala jsem obor Psychology (obecná psychologie) na University of Glasgow ve Skotsku. Díky širokému záběru oboru jsem nahlédla do všech odvětví psychologie. Nakonec mě nadchly všechny natolik, že jsem je ve své kariéře chtěla propojit. Přestože studium jako takové bylo náročné, velmi ráda na toto období vzpomínám. Jsem vděčná za možnost, že jsem mohla poznat jiný kus světa než svoji domovinu, nasbírat nové zkušenosti a prohloubit sebepoznání. Za ty čtyři roky se Skotsko stalo mým druhým domovem, kam se budu ráda vracet. 

Výstup z komfortní zóny

Pokud by někdo váhal, zda jít studovat do zahraničí, či nikoliv, doporučuji této příležitosti využít naplno. Sama za sebe mohu potvrdit, že hodnotu takového rozhodnutí vnímám časem stále víc a víc. Kdybych mohla dát radu svému mladšímu já nebo komukoliv jinému, kdo zvažuje vysokou školu v zahraničí, řekla bych: „I přes překážky, které před sebou vidíš, buď odvážná/ý, bojuj a vystupuj ze své komfortní zóny. Jen to ti přinese největší užitek do života. Dej do toho všechno, zapojuj se, do čeho jen jde, a ono se ti to mnohonásobně vrátí.“ Nemohu posoudit z vlastní zkušenosti, jaké je vysokoškolské studium tady v Česku, ale věřím, že přestože se ve spoustě věcech může podobat tomu v zahraniční, pobyt v jiné zemi přináší jisté výzvy, a jsou to právě výzvy a výstupy z komfortní zóny, které přinášejí úspěch a posouvají nás vpřed. Nebudete odcházet pouze s kvalitním vzděláním, ale i s životním nadhledem.   

Postupné naplňování cíle

Po studiu jsem se vrátila zpět do České republiky. Hned po návratu jsem nastoupila do centrální kanceláře společnosti Tesco Stores ČR, a. s. Aktuálně pracuji v oblasti vzdělávání na pozici interní lektorky/školitelky. Přestože tato role nereflektuje obor psychologie v takové podobě, v jaké si to běžně představujeme, má toho s psychologií mnoho společného. Já jsem se po studiu chtěla věnovat oblasti HR, a tak se mi tento cíl postupně naplňuje. Stále však poznávám, co všechno nám tento svět může nabídnout, a těším se z možností, které se mi mohou v budoucnu ještě naskytnout.

A bez čeho se nedovedu obejít? Během studia to bezpochyby byla káva. Teď už bych řekla, že bez dobrého jídla, spánku a optimismu bych se v životě jen plácala.

Moje články a napsali o mně

Všechny články