background image

Maxim Oweyssi

Náš stipendista 2018 – 2022
Maxim Oweyssi, stipendista projektu Univerzity
Maxim Oweyssi, stipendista projektu Univerzity

Střední škola

Gymnázium Jana Nerudy, Praha

Univerzita

The University of Edinburgh, UK

Obor

Physics

Kontakt

maxim.oweyssi@gmail.com

Od přírodních věd ke kosmologii

Přírodní vědy jsem chtěl studovat již od chvíle, kdy jsem dostal první encyklopedii. Pro Fyziku mě nadchnul učitel na základní škole skrze pokusy. Postupem času jsem ale zjistil, že ještě lepší než vymýšlet experimenty, je pracovat na teoriích, které udávají směr našeho bádání.

Po absolvování studia bych rád navázal doktorátem (PhD) v kosmologii, oboru, ve kterém jsem se našel. Veškerá lidská pozorování mají jeden problém: koukáme se jak s jedním okem zavřeným. Na vesmír se můžeme dívat pouze z naší planety, z naší části galaxie. Teorie proto musí být o to chytřejší a o to propracovanější. Je to jako skládat hudbu bez sluchu.

Budoucím studentům bych doporučil se nestydět a napsat lidem, kteří dělají výzkum, co vás zajímá. Stáže a práce jsou statistika, čím víckrát kostkou hodíš, tím spíš hodíš šestku.

Maxim Oweyssi, stipendista projektu Univerzity

Maxim Oweyssi

stipendista projektu Univerzity

Teorie velkého třesku

Doufám, že během mého života přijdeme na příčinu velkého třesku. Skrze pozorování víme, že teorie o inflaci, období na samém začátku vesmíru, je nejspíše správná. Nevíme ale, jaká síla mohla inflaci způsobit. Jak a proč to všechno začalo? Rád bych přiložil ruku k dílu při louskání tohoto oříšku.

Akademické projekty

Už od střední školy se snažím každé léto podniknout akademický projekt. Studium fyziky mě naučilo, že každý vědec rád mluví o své práci a s trochou snahy, času a pár emaily se dá dostat kamkoliv. Budoucím studentům bych doporučil se nestydět a napsat lidem, kteří dělají výzkum, co vás zajímá. Stáže a práce jsou statistika, čím víckrát kostkou hodíš, tím spíš hodíš šestku.

V životě se neobejdu bez kávy. Od 15ti let pracuji jako barista a při studiu pracuji v kavárně v Edinburghu. Bez ranního espressa se neobejdu.

Moje články a napsali o mně

Všechny články