background image

Jan Truneček

Náš stipendista 2019 – 2023

Univerzita

Rochester Institute of Technology, USA

Obor

Aerospace Engineering

Rodné město

Plzeň

Kontakt

trunyjan@gmail.com

Cesta do vesmíru

Již od malička mě fascinovaly mechanické systémy a trávil jsem mnoho ze svého volného času prací na svých „výtvorech“. Když jsem postupem času začal „propadat“ letectví, výběr oboru byl poměrně jasný. Stále mě hrozně baví praktická práce v dílnách a na experimentech, ale zároveň jsem se našel v teoretickém výzkumu a na RIT mám možnost se zdokonalovat v obou z těchto oblastí. Po absolvování studia bych si přál pracovat ve firmě zabývající se letectvím či kosmonautikou. V obou případech se vidím buď jako konstruktér, nebo pracovník na výzkumných projektech. Mojí největší profesní i životní metou je rozhodně cesta do vesmíru. Byl bych na sebe ale extrémně hrdý, kdybych byl součástí týmu, který do vesmíru dostane někoho jiného. Žijeme v době, kdy znovu otevíráme „vesmírné“ dveře, a nemůžu se dočkat, co s sebou budoucnost přinese. 

Rozšíření obzorů

Studium na RIT si neuvěřitelně užívám. Není to jen o studiu, ale i zdejší způsob života mi skutečně vyhovuje. Každá minuta tady za to stojí. Studium v zahraničí bych doporučil úplně každému. Je to naprosto skvělá zkušenost. Nejlepší na studiu v zahraničí je rozhodně rozšíření prakticky všech možných obzorů. Člověk získá nové pohledy na studium i přístup k životu. Důležité je nenechat se odradit. Možnost studia v zahraničí se mnohým z nás zdá jako nedosažitelný sen, ale stojí za to to zkusit. Největší překážkou jsou pro všechny z nás asi peníze. Existuje ale mnoho způsobů, jak získat stipendia. Já mám velké štěstí, že jsem velmi štědře podporován Nadací manželů Kellnerových. Důležité je hlavně zkusit co nejvíce způsobů – a něco se rozhodně podaří. Všechny z nás čeká „Culture Shock“. Studium v zahraničí je velká změna a člověk si musí zvyknout na nové lidi, nové názory, nové jídlo, fakt, že je daleko od domova, atd. Prvních pár dnů je, alespoň pro mě bylo, velice náročných a zvláštních. Když to ale člověk dokáže překonat, stojí to za to. 

Spolupráce s odborníky

Součástí mého studia jsou i čtyři semestry povinné praxe. V mém případě jsou to semestry pouze tři, jelikož jsem byl přijat do zrychleného magisterského studia, a z toho důvodu jsem musel jeden semestr praxe nahradit výukou. Na stáži jsem ještě nebyl, ale právě teď nějakou hledám. Na praxi se moc těším. Konečně budu mít možnost ověřit si svoje teoretické znalosti a uplatnit je v reálných situacích. Zároveň se ale těším i na možnost spolupráce s odborníky a doufám, že se toho od nich budu moci co nejvíce naučit. Praxí bych rád začal svoje skutečné uplatnění v oboru, a pokud budu mít štěstí, chtěl bych prodloužit praxi i na dlouhodobou pracovní spolupráci. Mým dlouhodobým snem je mít jednou možnost žít v USA. Kdybych tady získal práci, moc bych se svému cíli přiblížil. Podmínkou nadace je minimálně tříleté pracovní uplatnění v České republice. Musím se přiznat, že i na to se moc těším. Pracovat v jedné z našich inženýrských společností pro mě bude čest a doufám, že nezklamu.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté