červnový

Jak začít? Je až bláznivé, jak vše dopadlo. Musím se přiznat, představoval jsem si mnohé, když jsem odcházel do USA, ale nikdy mne nenapadlo, že to bude právě světová pandemie, která mne donutí vrátit se domů s předstihem.

Bylo to během jarních prázdnin, když se studenti se svými rodiči ze všech koutů USA  začali vracet do školy pro své věci s tím, že se prázdniny prodlužují. Toto bylo nejvíc komplikované pro zahraniční studenty jako jsem já. Situace se měnila každou hodinu a během velmi krátké doby nám bylo sděleno, že se celý areál uzavírá a my musíme opustit koleje. Po zbytek semestru bude škola uzavřena a výuka bude probíhat  online. Pro mne to znamenalo, bez možnosti někde v USA dlouhodobě zůstat, brzký návrat domů. Ani se neptejte, jak složité bylo získat letenku. Nakonec se mi podařilo během jednoho dne letenku sehnat a přes Lisabon jsem se vrátil do Prahy. Později jsem zjistil, že tento let byl na této lince úplně poslední. Prostě štěstí!

To vše proběhlo v podstatě během týdne a pandemie se v USA rozjela do obrovských rozměrů.

 Poté, co jsem se vrátil jsem neměl na rozkoukávání příliš času, protože jsem okamžitě musel začít s prací do školy. Abych řekl pravdu, nebylo to vůbec jednoduché. Hlavně ohledně  matematicky založených předmětů. Je velice náročné pracovat na fyzice, matematice, statice atd. bez možnosti osobní konzultace s profesorem. Je pravda, že jsme měli možnost konzultací přes Zoom, ale to není ono. 

I přes obrovské komplikace, které nastaly, jsem si vedl, dle akademických výsledků, velmi dobře. Za tento semestr jsem obdržel oficiální certifikát za výsledky a byl zmíněn v listu děkana. Některé předměty byly, ale z důvodu náročnosti online výuky, změněny ze zkouškových na zápočtové. 

Mimo očividné změny s akademickou prací, došlo ke změnám i v mimoškolních aktivitách. Byl jsem zklamaný, když jsem se dozvěděl, že všechny Formula SAE soutěže byly zrušeny. Věnovali jsme vývoji všech komponentů a následnému skládání vozidla, opravdu neskutečné množství času. Na druhou stranu je nutno říci, že věnovaný čas za to stál a byla to opravdu fantastická zkušenost. Už se nemohu  dočkat na příští akademický  rok, kdy doufám, že v klubu budeme pokračovat a propracuji  se zase o něco výš. 

Teď už je to nějakou dobu, co jsem se semestrem skončil a měl jsem docela dost volného času. Přirozeně jsem proto hledal nějakou, ve stínu událostí, smysluplnou práci. Dostal jsem skvělou možnost pracovat jako suplující učitel matematiky v International School of Prague. 

Skvělá zkušenost pro mě a velké díky za ní.  Ani bych se nebránil tomu, stát se v budoucnu  učitelem. 

Doufáme všichni, že v srpnu se budeme moci všichni vrátit do školy a výuka bude pokračovat  dle plánů. S některými ze svých profesorů mám naplánováno mnoho projektů, přes které získám další zkušenosti v oboru, které mi pomohou dostat se blíže mé vytoužené stáži v NASA.