background image

Hana Abbasová

Naše stipendistka 2013 - 2014

Univerzita

Vysoká škola finanční a správní, CZ

Obor

řízení podniku a podnikové finance

Rodné město

Praha

Kontakt

hankaabbasova@seznam.cz

Finance – jasná volba

Po absolvování střední školy jsem začala studovat na Vysoké škole finanční a správní obor řízení podniku a podnikové finance. Finance pro mě byly jasnou volbou, jelikož mě čísla vždy bavila jak ve škole, tak v osobním životě. Neustále si pro sebe vytvářím různé přehledové tabulky, výdajové tabulky a plánuji si svůj rozpočet. Studium na vysoké škole mi přineslo spoustu poznatků, zkušeností, odborných znalostí a v neposlední řadě i pár skvělých přátel, které mám doposud. Je to takový mezikrok mezi „dětským“ a „dospělým“ životem, díky kterému člověk začne vnímat hodnoty jak profesní, tak vztahové – nebo alespoň u mě to tak bylo.

Rozvíjení kariéry a finanční gramotnost

Po dokončení inženýrského studia jsem již dál nestudovala. Nastoupila jsem rovnou na full time do nadnárodní poradenské společnosti Mazars jako mzdová účetní. Zde jsem nabrala pestré zkušenosti z oboru a po nějaké době jsem mohla pokračovat v rozvíjení své kariéry ve firmě AKKA Czech Republic, kde jsem dodnes jako samostatná a jediná mzdová účetní. Dále bych se chtěla posunout do sféry podnikatelské a založit si svou malou poradenskou firmu, která bude klientům nabízet zpracování mezd a další přidružené služby. Zatím jsem ve fázi sbírání informací a hlavně odvahy.

Kdybych mohla udělat v oboru, ve kterém pracuji, nějaké změny, rozhodně by se jednalo o převedení všech papírů do elektronické podoby a práce převážně jen s elektronickými dokumenty. Musím konstatovat, že byrokracie, která je zde zavedena, je zdržující a „otravná“ pro všechny zúčastněné strany.

Co se týká dalších věcí/přístupů – myslím, že by se ve školách mělo zavést studium, které je více zaměřeno na běžný život – finanční gramotnost, mezilidské vztahy apod. Hodně lidem chybí „základní“ znalosti a dovednosti v těchto oblastech.

Potřeba jistoty

Bez čeho bych se v životě neobešla? Bez šopského salátu… Od devíti let jsem jeho pravidelným konzumentem a nedokážu si představit bez něj „žít“.

A nyní trochu vážněji… Určitě je pro mě hodně důležitá jistota, to je na mém žebříčku nejvýš. Děti, které si prošly dětským domovem, totiž od malička většinou moc jistoty neměly, a tím se pro mě stala opravdu důležitým faktorem. Zařídila jsem si život tak, abych se nemusela na nikoho jiného spoléhat a měla jistotu sama v sobě, a musím říct, že se mi to velmi dobře daří a jsem na to hrdá.

JISTOTA = zázemí, domov, dobré zaměstnání, možnost cestovat a pořídit si, co chci (v rámci mých možností), nezávislost.