background image

Filip Zaykov

Náš stipendista od roku 2019

Univerzita

Hochschule für Musik Carl Maria von Weber, DE

Obor

Violin

Rodné město

Praha

Kontakt

filip.zaykov@seznam.cz

Jasná volba oboru

Výběr oboru pro mě byla jasná volba – na housle hraju od pěti let, zároveň jsem o dva roky později začal studovat klavír. Už na gymnáziu jsem věděl, že se budu chtít houslemi a hudbou obecně zabývat i po zbytek života. Myslím, že není potřeba vysvětlovat, proč je mi hudební svět tak blízký – neznám snad nikoho, kdo by nerad poslouchal hudbu. To, proč jsem si vybral hudbou klasickou, může být náhoda, nicméně toho rozhodně nelituji, jelikož je to doteď můj oblíbený žánr. 

Mým cílem je, abych po absolvování studia mohl dělat to, co dělám doteď. Můj obor mi umožňuje hodně cestovat, objevovat nová místa a poznávat nové lidi – spoluhráče i posluchače – a to je něco, co mě baví, a rád bych, aby to tak zůstalo i nadále. Momentálně trávím nejvíce času se svým klavírním triem, se kterým hraji již šestým rokem a počítám s tím, že nás ještě pár společných let čeká.

Interpret i organizátor

V budoucnu bych rád ke své roli interpreta přidal možná pro hudebníka o něco náročnější roli organizátora. Tím bych nebyl jen v pozici, kdy jsem zván koncerty hrát, ale sám bych koncerty pořádal a organizoval. To by mi umožnilo větší volnost dělat, co dělám nejradši, a zároveň zajistilo větší soběstačnost. 

Hudební i lidské porozumění

Jít studovat do zahraničí byla pro mě od začátku jasná volba. Vždy pro mě bylo nejdůležitější vybrat si správného profesora, se kterým bych si rozuměl jak hudebně, tak lidsky. To se mi v Drážďanech na sto procent podařilo. Určitě se hledá lépe, pokud se člověk rozhlédne i za hranice, a navíc to otevírá dveře k různým zajímavým koncertním příležitostem. Také jsem zde našel spoustu nových přátel, se kterými jistě budu udržovat kontakt i nadále.

Myslím, že není nic, čím by se člověk měl nechat odradit, studium v zahraničí mi přineslo jen samá pozitiva. Slýchám, že se studenti občas bojí cizího jazyka. Přestože jsem němčinu studoval už na gymnáziu, spoustu věcí jsem se naučil až tady v praxi, a to velmi rychle. Stačilo se nestydět mluvit, přestože to ze začátku nebylo úplně nejjednodušší. S tím ale samozřejmě všichni počítali a snažili se vždy pomoct a povzbudit.

Neobešel bych se bez přátel, které jsem ve svém životě, vždy provázeném hudbou, potkal a ještě potkám. Také mám moc rád lososa nebo toust s avokádem.

Moje články a napsali o mně

Všechny články