background image

Pro pracovníky dětských domovů

Vyrůstá ve vašem dětském domově dítě s mimořádným studijním talentem? Pomozte mu zažádat o sociální stipendium, ať může své nadání rozvíjet na špičkovém gymnáziu Open Gate. Stipendium od nás mu vyřeší školné, ubytování, jídlo, kroužky i výlety. A na přijímací zkoušky ho připravíme zdarma.

Jak poznám, že dítě patří na gymnázium Open Gate?

Víme, že v dětských domovech se studijní talent odhaluje nesnadno. Pokud ale máte v péči dítě, které je hodně zvídavé nebo v něčem vyniká, nebojte se nám ozvat. Pracovník nadace si s vámi rád promluví, dítě přijede osobně navštívit a všechno proberete přímo na místě.

Co když se dítě stydí a nevěří si?

Rádi poprosíme některého z našich studentů nebo absolventů, kteří vyšli z dětského domova, aby si s vaším svěřencem přijeli popovídat. Protože návštěva někoho, kdo má stejnou nebo podobnou životní zkušenost a není o moc starší, funguje vždycky nejlépe.

Má takové dítě vůbec šanci zvládnout přijímací zkoušky?

Přijímací zkoušky máme samozřejmě stejně náročné pro všechny studenty. Zájemcům z dětských domovů proto nabízíme zdarma doučování na míru od lektorů školy Populo. Děti si je nemohou vynachválit a mnoho našich studentů tvrdí, že se na školu dostali i proto, že se s nimi lektoři pečlivě připravovali. 

Je Open Gate na děti z dětských domovů připravené?

Ano, vzájemné obohacování dětí z různých sociálních poměrů je něco, na čem gymnázium Open Gate staví. Od založení školy v roce 2005 tu studovalo 58 studentů z dětského domova nebo pěstounské péče, 169 dětí z neúplných rodiny a 130 z úplných rodin v tíživé finanční situaci. A naše stipendium je pro tyto děti otevřenou bránou, aby dosáhly skutečně špičkového vzdělání a pokračovali pak třeba i ve studiu na univerzitě.

Kdy vám mám dát o dítěti vědět? V páté třídě?

Open Gate je osmileté gymnázium, takže sem žáci běžně nastupují po dokončení 5. třídy základní školy. Přihlášky do primy je potřeba podat do 1. března, tedy v době, kdy je dítě v 5. třídě. Pokud myslíte, že dítě bude potřebovat pomoc s přípravou na přijímací zkoušky, ozvěte se klidně i dříve, už v době, kdy je ve 4. třídě nebo v prvním pololetí 5. třídy. 

A co starší děti? Ty mají smůlu?

Pokud narazíte na studijně nadané dítě, které je na nástup do primy moc staré, může na Open Gate samozřejmě přestoupit do vyššího ročníku. Jde to ale jen v případě, že se ve škole uvolní místo. To pak probíhá mimořádné přijímací řízení.

Podporujete děti i v dalším studiu na vysoké škole?

Samozřejmě, vždyť jedním z hlavních smyslů gymnázia je, aby studenti pokračovali ve studiu svého vysněného oboru na univerzitě. Nadace nabízí stipendia i pro vysokoškoláky, která jim pomáhají zaplatit náklady na studium i na drahých zahraničních školách. Když má někdo talent a zápal, peníze mu nesmí stát v cestě za jeho sny. A speciálně pro absolventy Open Gate pak máme nabídku grantu i pro studium na české vysoké škole.

Co mám přesně udělat, abych dítěti pomohl dostat se na Open Gate?

Hlavně se co nejdřív ozvěte pracovníkovi nadace. Pomůže vám vyřešit všechno kolem stipendia. Setká se s dítětem, seznámí se s jeho sociální situaci a poradí vám, jestli má dítě šanci stipendium získat, případně jestli by pro něj studium na Open Gate mohlo být to pravé. Poradí vám i s postupem podání žádosti, abyste hravě zvládli všechno papírování.

Pro žadatele o stipendium