background image

Pro pedagogy a sociální pracovníky

Máte v okolí výjimečně šikovné dítě, kterému chybí podpora okolí nebo peníze na kvalitní studium? Pomozte mu získat stipendium, ze kterého zaplatí vzdělávání, ubytování, uniformu, kroužky i jídlo na Open Gate. A když se ozvete včas, naše nadace mu pomůže i s přípravou na přijímací zkoušky.

Jak poznám, že dítě patří na gymnázium Open Gate?

U dětí ze slabších sociálních poměrů to nebývá snadné. Děti jsou uzavřenější a chybí jim podpora a prostor, aby mohly rozvinout své silné stránky. Pokud ale zahlédnete plamínek zvídavosti a studijního talentu, nebojte se nám ozvat. Pracovník nadace si s vámi rád promluví, dítě přijede osobně navštívit a všechno proberete na místě s vámi.

Co když se dítě stydí a nevěří si?

Rádi poprosíme některého z našich studentů nebo absolventů, aby si s vaším svěřencem přijeli popovídat o studiu na Open Gate a o tom, jak se s nepřízní osudu poprali oni. Protože návštěva někoho, kdo má stejnou nebo podobnou životní zkušenost a není o moc starší, funguje vždycky nejlépe.

Má takové dítě vůbec šanci zvládnout přijímací zkoušky?

Přijímací zkoušky máme samozřejmě stejně náročné pro všechny studenty. Dlouhodobě proto spolupracujeme s lektory školy Populo, kteří nabízejí doučování na míru. Děti si je nemohou vynachválit a mnoho našich studentů tvrdí, že se na školu dostali i proto, že se s nimi lektoři pečlivě připravovali. 

Je Open Gate na děti ze sociálně slabších poměrů připravené?

Ano, vzájemné obohacování dětí z různých sociálních poměrů je něco, na čem gymnázium Open Gate staví. Od založení školy v roce 2005 tu studovalo 58 studentů z dětského domova nebo pěstounské péče, 169 dětí z neúplných rodiny a 130 z úplných rodin v tíživé finanční situaci. A naše stipendium je pro tyto děti otevřenou bránou, aby dosáhly skutečně špičkového vzdělání a pokračovali pak třeba i ve studiu na univerzitě.

Kdy vám mám dát o dítěti vědět? V páté třídě?

Open Gate je osmileté gymnázium, takže sem žáci běžně nastupují po dokončení 5. třídy základní školy. Přihlášky do primy je potřeba podat do 1. března, tedy v době, kdy je dítě v 5. třídě. Pokud myslíte, že dítě bude potřebovat pomoc s přípravou na přijímací zkoušky, ozvěte se klidně i dříve, už v době, kdy je ve 4. třídě nebo v prvním pololetí 5. třídy. 

A co starší děti? Pro ty už to není?

Pokud narazíte na studijně nadané dítě, které je na nástup do primy moc staré, může na Open Gate přestoupit do vyššího ročníku. Jde to ale jen v případě, že se ve škole uvolní místo. To pak probíhá mimořádné přijímací řízení.

Podporujete děti i v dalším studiu na vysoké škole?

Samozřejmě, vždyť jedním z hlavních smyslů gymnázia je, aby studenti pokračovali ve studiu svého vysněného oboru na univerzitě. Nadace nabízí stipendia i pro vysokoškoláky, která jim pomáhají zaplatit náklady na studium i na drahých zahraničních školách. Když má někdo talent a zápal, peníze mu nesmí stát v cestě za jeho sny. A speciálně pro absolventy Open Gate pak máme nabídku grantu i pro studium na české vysoké škole.

Co mám přesně udělat, abych dítěti pomohl dostat se na Open Gate?

Hlavně se co nejdřív ozvěte pracovníkovi nadace. Pomůže vám vyřešit všechno kolem stipendia. Setká se s dítětem, seznámí se s jeho rodinnou situací. Poradí vám i s postupem podání žádosti, abyste hravě zvládli všechno papírování.

Pro žadatele o stipendium