PŠÚ-Odborný tým-knihy

Tipy na knihy z našich knihoven

PŠÚ-Odborný tým-knihy

Už máte vybrané letní čtení? Připravili jsme pro vás pár tipů od našich kolegů.

Na poslední setkání odborného týmu projektu Pomáháme školám k úspěchu v tomto školním roce jsme si přinesli knihy z našich knihoven se záměrem jejich vzájemné výměny. Nabídka byla pestrá, objevily se i opravdové poklady. Možnost poskytnout svoji knihu a příležitost odnést si na oplátku jinou od svých kolegů a přátel, přijali všichni přítomní. Mnozí si odnesli nejen knihu, ale i inspiraci na netradiční aktivitu do své třídy a školy. 

Čerň a stříbro, Paolo Giordano
Čerň a stříbro, Paolo Giordano

Miloš Šlapal, člen odborného vedení projektu

Knížka Čerň a stříbro od Paola Giordana je pro mě zajímavá tím, jak je na ní vidět autorovo spisovatelské řemeslo. Zaujalo mě, jakým způsobem vytváří kompozici knížky na protikladu černě a stříbra, jak popisuje dvě rozdílné povahy lidí, kteří spolu žijí a jejichž soužití se ocitá v ohrožení. Vztah navíc pozorujeme přes postavu služebné, paní A. I přes svou konzervativnost a mnoho zdánlivě otravných zvyků drží svou přítomností rodinu pohromadě. Teprve její nemoc a umírání přinutí partnery podívat se na sebe rovnou, bez tohoto prostředníka, a přijmout odlišnou povahu milované bytosti. Kniha tak i přes smutný motiv vyznívá optimisticky.

Kniha: Čerň a stříbro

Autor: Paolo Giordano

Více o knize například ZDE

Směšné lásky, Milan Kundrea
Směšné lásky, Milan Kundrea

Miroslav Kubíček, člen odborného vedení projektu

Směšné lásky od Milana Kundery jsem četl vícekrát, poprvé asi na gymnáziu. Když jsme pak dělali dílnu čtení, sáhl jsem po ní znovu a díval se na ni jinou perspektivou. Kundera vypráví příběhy poutavým způsobem, jsou humorné a hodně pravdivé. Někdy to vypadá, že situaci zlehčuje, ale ve skutečnosti to není až taková legrace. Knihu mám navíc v knihovně dvakrát, tak mi ji není tak líto.

Kniha: Směšné lásky

Autor: Milan Kundrea

Více o knize například ZDE

Česká literatura-Jan Lehár
Česká literatura-Jan Lehár

Ondřej Hausenblas, člen odborného týmu

Přinesl jsem knihu Česká literatura od počátku k dnešku od nejlepších znalců J. Lehára, J. Janáčkové, A. Sticha a J. Holého. Přestože je to středoškolská učebnice, často slouží studentům pedagogické fakulty ke státnicím. Umožňuje neuvěřitelně bystrý vhled do jednotlivých období a autorů až do 90. let 20. století, navíc ve srozumitelné podobě. Je to výborný zdroj poznání pro naše učitele, plný příkladů. Když chceme dětem dávat číst texty našich spisovatelů, je dobré vědět, kdo je to ten Kosmas, Chelčický, Dyk, Erben, Hrubín, a vědět to lépe, než jak nás to učili v našich zaostalých létech školní docházky. Tato kniha z nás udělá znalce. Vyšla asi před patnácti lety, má téměř 900 stran a v obchodech již není k dostání.

Kniha: Česká literatura od počátku k dnešku

Autor: Jan Lehár, Alexandr Stich, Jaroslava Janáčková, Jiří Holý

Více o knize například ZDE

Ke dnu - Anna Bolavá
Ke dnu - Anna Bolavá

Hana Košťálová, programová ředitelka

Kniha Anny Bolavé, Ke dnu, je druhá ze série tří knih. Je depresivní, což mi normálně dost vadí, ale zde není deprese samoúčelná. Kniha je hezky řemeslně zvládnutá. Je v ní hodně imaginace, ale ne naschvály. Věci zde dávají smysl. Motivy, které se v ní objeví, tam patří, člověk nemá pocit, že by někde něco překáželo nebo si to autorka mohla odpustit. Depresivní knihy často odložím, ale tady je estetická hodnota knihy tak vysoká, že mi stálo za to to překonat. Zároveň se autorce povedlo napsat napínavý příběh. Je tam tajemství, něco se postupně odhaluje, nebo také neodhalí. Knihu jsem četla s chutí.

Kniha: Ke dnu

Autor: Anna Bolavá

Více o knize například ZDE

Historie včel - Maja Lunde
Historie včel - Maja Lunde

Hana Antonínová Hegerová, členka odborného týmu

Přivezla jsem knihu Historie včel od autorky Maja Lunde, právě jsem ji dočetla. Je to aktuální norská a oceňovaná spisovatelka. Vybrala jsem ji proto, že vím, že jsou tady lidé, kteří mají zájem o včely a kniha se včel opravdu týká. Na druhou stranu musím říct, že textově možná neuspokojí náročného čtenáře, a to jazykem a formou. Zajímavý je ale námět a téma, také tři podavatelé příběhu. V knize je cítit ženské psaní, přestože postavy jsou většinou muži. Nejvíce mě bavila část ženské vypravěčky, byla pro mě uvěřitelná. Koupila jsem si i další knihu stejné autorky, Modrou, tu teď čte dcera.

Kniha: Historie včel

Autor: Maja Lunde

Více o knize například ZDE

Mistr a Markétka, Bulgakov
Mistr a Markétka, Bulgakov

Petr Šlemenda, člen týmu PŠÚ

Přivezl jsem Mistra a Markétku od Michaila Bulgakova, protože je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou jsem četl už na gymnáziu. Je navíc hodně tematická pro současnou dobu. Mám k ní citovou vazbu a zároveň je to knížka, kterou máme doma dvakrát a nebude se mi po ní stýskat.

Kniha: Mistr a Markétka

Autor: Michail Bulgakov

Více o knize například ZDE

Růže sama
Růže sama

Kateřina Sládková, členka odborného vedení

Kniha Růže sama od Muriel Barbaryové vyšla loni, je to poetický příběh o hledání sama sebe a své vnitřní síly. O tom, že se člověk nemá podceňovat. Příběh se odehrává v Japonsku, kam se hrdinka vydá seznámit s poslední vůlí svého otce, jehož nikdy neměla možnost poznat. Zároveň má čtenář možnost prostřednictvím příběhu nahlédnout do zenových zahrad a buddhistických chrámů. Knihu jsem četla loni v létě a přišla mi pro tuto příležitost patřičná, protože je laskavá. Měla jsem na mysli konkrétní lidi z našeho týmu, které by tato kniha mohla oslovit a byla jsem potěšena, že se tak stalo.

Kniha: Růže sama

Autor: Muriel Barbaryová

Více o knize například ZDE