background image

Pavlína Havránková

Naše stipendistka 2018 - 2022

Univerzita

University of New York in Prague, CZ

Obor

psychologie

Rodné město

Litoměřice

Kontakt

pavhavrankova@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2018

Fascinace psychologií

Už na střední škole, gymnáziu Open Gate, mě fascinovala psychologie, kterou momentálně třetím rokem studuji na University of New York in Prague. Rozhodla jsem se tedy z tohoto předmětu pro mezinárodní zkoušku IB, která dopadla velmi dobře. Motivů, které mě vedly ke studiu psychologie i výběru univerzity, bylo mnoho. Psychologie je moje vášeň, která se vyvíjí už od mých středoškolských let, a já jsem velmi vděčná, že se v této oblasti můžu nadále rozvíjet a vzdělávat. Studium psychologie mi umožňuje porozumět lidskému chování, mentálním procesům a tomu, jak se cítíme a jednáme.

Zastávám názor, že psychologie je stále potřebnější disciplínou, a věřím, že vědomosti, které v průběhu svého studia získávám, budu schopná využít ve své budoucí profesní cestě. Co mám na psychologii ráda, je převážně rozmanitost. V tomto oboru je spousta prostoru pro specializaci a rozvoj a každým dnem se naučíte něco nového nejen o ostatních, ale i sami o sobě. Studium psychologie vám umožní pomáhat ostatním, pochopit jejich náročné životní okamžiky, a tak nejen rozvíjet svou empatii, ale také podpořit rozvoj ostatních. V neposlední řadě psychologie rozvíjí analytické přemýšlení. Mnohdy je potřeba, aby si student na základě teorií sám formoval vlastní názor na dané informace či problematiku. V psychologii je stále něco nového: nové výzkumy, zjištění a perspektivy a do určité míry je student psychologie součástí tohoto objevování.

Individuální přístup a vstřícnost

University of New York in Prague jsem si vybrala na základě několika faktorů. Věděla jsem, že chci pokračovat ve studiu v angličtině, protože i do budoucna bych ráda pracovala v mezinárodním prostředí. Pamatuji si své první dojmy, když jsem ještě jako studentka střední školy absolvovala den otevřených dveří. Nejvíce mě zaujal individuální přístup ve výuce. Na mé univerzitě jsou kurzy vyučovány v menších skupinkách studentů, což profesorům dává prostor pro diskuzi a další interaktivní aktivity. Tento přístup všechny studenty aktivně zapojuje do výuky, a tak si z přednášek odnesou mnohem více informací, dojmů a osobní motivace ke studiu.

Dalším milým překvapením pro mě byla možnost studovat dvojitý titul. V rámci spolupráce se SUNY Empire State College má student na University of New York in Prague možnost získat i akreditovaný americký titul. Studium je sice náročnější, ale zároveň i více obohacující. Tento program nabízí velmi specializované kurzy. Některé z nich jsou povinné a některé volitelné. Pokud má student už dopředu představu o své budoucí kariéře, může si svůj rozvrh individualizovat tak, aby získal vědomosti, které jsou pro něj nejrelevantnější. Kvalitu výuky zaštiťují především profesoři, kteří sami pracují v oboru, a tak studentům mohou předat vlastní zkušenosti. Profesoři jsou velmi vstřícní, a kdykoliv potřebuji s čímkoliv pomoct, mohu se na ně obrátit. Vztahy mezi studenty jsou také velmi pozitivní. Studenti pocházejí z různých koutů světa, a tak se člověk může dozvědět informace o různých kulturách z první ruky.

Na začátku studia jsem naopak byla skeptická ke kurzům z kategorie takzvaných „general credits“. Tyto kurzy nejsou vyloženě specializované na psychologii, ale je nutné je splnit k dokončení studia. Většina studentů je absolvuje v prvním roce. Byla jsem zklamaná, jelikož jsem očekávala, že hned od prvního roku se budu věnovat pouze psychologii. Čím více se ovšem ve studiu posouváte k cíli, tím více jsou kurzy specifické k vašemu oboru. Když nad tím zpětně přemýšlím, nakonec jsem ráda, že jsem tyto kurzy absolvovala, jelikož mi to rozšířilo všeobecný přehled. Zároveň mě nyní baví hledat spojitosti mezi některými méně specifickými předměty a psychologií.

Dalším překvapením pro mě byla délka přednášek. Každý týden probíhá jedna přednáška v rámci jednoho předmětu, která je tři hodiny dlouhá. Primárně to pro mě bylo nepředstavitelné, ale po čase jsem si zvykla a tyto poměrně dlouhé hodiny utíkají jako voda. Se svým výběrem univerzity jsem zpětně velmi spokojená a na svém rozhodnutí bych nic neměnila. Univerzita, kterou jsem si vybrala, splnila má očekávání. Podporuje mě v mém osobním a profesním růstu a prohlubuje můj zájem o studium oboru psychologie. Moje rada pro středoškoláky, kteří stojí před velkým krokem, kterým je výběr univerzity, je být si vědom svých slabých a silných stránek a řídit se tím, co vás nejvíce baví. 

Školní poradenské pracoviště

University of New York in Prague po studentech nevyžaduje praxe ani stáže. Pokud tedy student chce získat profesní zkušenosti z oboru už v průběhu studia bakalářského titulu, musí být velmi proaktivní. Univerzita samozřejmě nabízí pomocnou ruku a můžete s vedoucí oddělení vše prodiskutovat. Co se týče mých budoucích profesních plánů, po dokončení bakalářského studia plánuji dále rozvíjet své odborné znalosti. Ráda bych se ucházela o magisterský titul ve stejném oboru a absolvovala psychoterapeutický trénink. Moje nynější pracoviště mi do budoucna nabídlo, abych se po studiu stala školním psychologem. Ráda bych tuto pozici spojila se svou vlastní praxí, která by se zaměřila na mezinárodní klienty.

Dále by mě lákalo zaměření na posttraumatické stresové poruchy. Tento zájem ve mně vyvolal kurz, který jsem absolvovala v rámci Empire State College programu na své univerzitě. Zmíněné kariéry budou vyžadovat moji odbornost v aplikaci znalostí, které studiem bakalářského programu získávám. Mezitím se budu soustředit na získávání zkušeností a prozkoumávání svých možností. V současné době získávám zkušenosti převážně ve svém zaměstnání ve školním poradenském pracovišti, kde mohu uplatnit znalosti, které jsem získala na univerzitě, a naopak mohu své studium obohatit o svou osobní zkušenost.

Také mi byla nabídnuta práce v několika společnostech zabývajících se lidskými zdroji. Navzdory tomu, že mě tyto pozice přitahovaly, myslím si, že moje současná pozice mi může přinést mnohem více pro moji vysněnou kariérní cestu. Na své budoucí akademické kroky se velmi těším a věřím, že mé silné stránky, jako je vytrvalost, soucit, pečlivost a růstové myšlení, mi pomohou k získání adekvátních akademických zkušeností a následně k smysluplnému a naplňujícímu zaměstnání.

Na závěr bych se ráda zamyslela nad otázkou, bez čeho bych se ve svém životě neobešla. Paradoxně mě napadla věc, bez které bych se obešla velmi ráda, a to jsou ranní přednášky a budík. Naopak bych se neobešla bez dobrých přátel, dobré kávy a podpory a důvěry, kterou okolo sebe mám.

Moje články a napsali o mně

Všechny články