background image

Michal Buráň

Náš stipendista 2014 – 2017

Střední škola

Gymnázium J. A. Komenského a JŠ s právem státní jazykové zkoušky, Uherský Brod

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Mathematics

Rodné město

Uherské Hradiště

Kontakt

Michal.buraan@gmail.com

Čistá matematika

Na Cambridge jsem studoval matematiku. Napřed bakaláře (tripos) a pak magistra (Part III). V prvním ročníku docházejí všichni studenti matematiky na stejné přednášky. Ve druháku se studenti začínají specializovat na čistou matematiku, aplikovanou matematiku nebo statistiku. Ve třeťáku už je rozmanitost předmětů značná. Já jsem se zaměřil na čistou matematiku a později na geometrickou teorii grup. Je to algebraický předmět vytvořený původně pro studium manifoldů – objektů, které zblízka vypadají jako n-rozměrný prostor.

Další studium

Pokračoval jsem doktorským studiem na Cambridge University. Zaměřil jsem se na studium symetrií geometrických objektů. Pak 2020/2021 jsem byl na postdocu v Tel Avivu ve stejném oboru. V průběhu roku jsem se rozhodl přejít na Automated Reasoning. Učíme počítače dělat matematiku. Je to starý obor, ale v poslední době následkem rozvoje AI nabývá na důležitosti.

Supervize

Hlavní výhodou studia v Cambridge jsou supervize. Jsou to setkání jednoho až dvou studentů s přednášejícím nebo s doktorandem. Pro každý předmět proběhne takové setkání jednou za dva týdny. Studenti si na ně musí připravit řešení úloh z toho předmětu. Je to trochu jako individuální „cvika“. Pokud přednášející neumí přednášet, tak je supervizor často schopný to zachránit. Kromě toho to taky vede studenty k průběžnému studiu, a pokud se jim nedaří, tak je jim někdo hned schopen pomoci a poradit.

Matematické domněnky

Za pár dní začnu postdoc na Univerzitě v Innsbrucku, kde budu učit počítače tvořit matematické domněnky. Vstupuju do tohoto nového oboru s cílem vytvořit nadlidského matematika. Počítače samozřejmě dávno překonaly lidi v rutinních početních úkonech, ale s nedávnými průlomy v AI nás možná překonají i v kreativních oblastech, jako je tvorba matematických teorií. Už teď existují důkazy, které žádný jeden člověk není schopen pochopit ani ověřit ručně. Většinou jsou však vytvořené týmem lidí během několika let. Snad dosáhneme toho, že automatické dokazování, tvorba domněnek i třeba ověřování teorií půjde dělat na jedno kliknutí.

Moje články a napsali o mně

Všechny články