background image

Lucie Poláková

Naše stipendistka 2018 - 2022

Univerzita

University College London, UK

Obor

Information Management for Business

Rodné město

Dačice

Kontakt

polakovaluck@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2018

Zaměření na praktické dovednosti

Studuji čtyřletý obor Information Management for Business, který zahrnuje širokou škálu předmětů v oblasti IT a managementu. Po třech letech studia mohu říct, že se vyznám v programování, databázích, softwarovém inženýrství, ale i v projektovém managementu, podnikání nebo základech účetnictví. Můj obor je také z velké části zaměřený na praktické dovednosti a v rámci předmětů tak často spolupracujeme s nejrůznějšími firmami v Londýně (např. Microsoft, Deloitte, Amazon, IBM, Cisco či třeba Pottermore).

Při vybírání vysoké školy jsem se nemohla rozhodnout, jestli se chci zaměřit spíš na business a management, což je poslední dobou velmi populární obor, nebo na informační technologie. V hlavě mi ale pořád vyskakoval obrázek stereotypních „ajťáků“ a zároveň jsem věděla, že nechci trávit celé dny a noci před počítačovou obrazovkou. Na mém oboru mě nakonec nejvíce fascinuje právě jeho různorodost a využití napříč dalšími oblastmi.

Studentský život

University College London (UCL) je velmi dobrá univerzita a jsem ráda, že jsem si ji pro svá studia vybrala. Život v Londýně ale není pro každého a zvlášť první rok jsem se v něm opravdu hledala. Oproti maloměstskému životu mě překvapila londýnská uspěchanost, anonymita a neuvěřitelná ctižádostivost. I když půlku studia poznamenal covid, jsem za svá studentská léta v Londýně opravdu vděčná.

Mezi mé zážitky z UCL, na které budu vždy s úsměvem na tváři vzpomínat, patří třeba dlouhé večery strávené v knihovně s kamarády, skupinové projekty, projížďky na kole městem, sobotní karaoke ve studentském baru či online hry v rámci tmelení vztahů během online výuky. I přes covidové změny plánů se mi nakonec podařilo vyjet na „year abroad“ a letošní poslední rok tak trávím na University of British Columbia ve Vancouveru. Zatím jsem z kampusové univerzity, města obklopeného oceánem a horami a typicky přátelských Kanaďanů nadšená. Univerzitní přístup je zde zas o trochu jiný než na UCL, ale zvykám si rychle a užívám si velký výběr zajímavých předmětů. 

Nahlédnutí do světa technologií

Během studia jsem měla možnost vyzkoušet si práci v různých prostředích a společnostech a myslím, že mám díky tomu konečně jasnější představu o tom, co bych chtěla a nechtěla v budoucnu dělat. Ještě předtím si ale chci naplno užít poslední rok studia – využít všeho, co okolí Vancouveru nabízí, nasbírat teoretické znalosti a pak je už co nejdřív využít v praxi. Můj obor mi dal možnost nahlédnout do světa technologií, který mi přijde velice zajímavý a určitě bych v něm chtěla zůstat. Zároveň mě baví pracovat s lidmi, analyzovat data a vymýšlet nová řešení. Proto se poohlížím po pracích v oblastech data analytics a product/program managementu.

Také jsem zjistila, že je pro mě velmi důležité sdílet hodnoty se svým zaměstnavatelem. Výsledky mé práce by měly ideálně přispívat nějakým větším cílům a prospěchu společnosti a neplnit jen firemní finanční cíle. Čím dál více mě zajímá také digitalizace veřejného sektoru, který přece jen nemá stejné prostředky jako ten soukromý, a v technologických oblastech tak často zaostává. Zatím nevím, jestli zůstanu pár let ve Vancouveru, vrátím se do Londýna, nebo se vydám hned zpátky do Česka. Vím ale, že chci dál sbírat zkušenosti v různých prostředích a obklopit se zajímavými lidmi, od kterých se toho můžu hodně naučit.

Moje články a napsali o mně

Všechny články