background image

Kryštof Latka

Náš stipendista od roku 2022
Kryštof Latka
Kryštof Latka

Univerzita

University of California, Los Angeles, USA

Obor

Computer Engineering

Rodné město

Praha

Kontakt

krystof.latka@gmail.com

Počítače a UCLA

Již odmalička jsem se rád rozvíjel v řešení hádanek a logických úloh, což u mě později poměrně přirozeně vyústilo v zájem o informatiku, počítače a programování. Během svých středoškolských studií jsem spolupracoval na výzkumu uplatnění strojového učení na ČVUT a také rozvíjel neziskový projekt, v rámci kterého se snažíme se spolužáky zlepšovat IT dovednosti seniorů v Česku. Pro studium na UCLA jsem se rozhodl především na základě vynikajícího studijního programu, který se v mém zvoleném oboru řadí mezi nejlepší na světě, a pro velké množství výzkumných a pracovních příležitostí během studia. Univerzity v USA zároveň studentům dávají skvělou možnost vyzkoušet si v prvním ročníku daný obor, ale zároveň načerpat zkušenosti z oborů souvisejících a případně volbu hlavního studovaného oboru změnit. Můžu se například stále ještě rozhodovat mezi specializací na hardware (Computer Engineering) nebo software (Computer Science).

Pro úspěšnou přihlášku na vysokou školu do zahraničí je klíčové řešit věci s dostatečným předstihem. Proto bych všem českým středoškolákům se zájmem studovat v zahraničí vzkázal, aby především začali včas. Udělejte si dostatečný prostor na průzkum univerzit, přípravu na zkoušky, které jsou pro přijetí zásadní, a také na samotnou přihlášku.

Kryštof Latka

Kryštof Latka

stipendista projektu Univerzity

V průběhu středoškolského studia se rozvíjejte mimo školu v tom, co vás baví, hledejte si stáže, nebo vymýšlejte vlastní projekty. Nejen, že to někoho může zaujmout na vaší přihlášce, ale zároveň vám to přinese spoustu cenných zkušeností.

Vhled do budoucna

Po dokončení studia bych získané zkušenosti a znalosti chtěl aplikovat ve výzkumu v rámci umělé inteligence a strojového učení při řešení dlouhotrvajících problémů v nejrůznějších odvětvích jako medicína, bezpečnost nebo efektivní využití energie. Konkrétně by mě zajímalo například uplatnění strojového učení v neurovědě při analýze kognitivních procesů a vývoji tzv. neurálních rozhraní propojujících mozek s počítačem, která by mohla v budoucnu v širším měřítku sloužit lidem s neurodegenerativním onemocněním a navrátit jim tak možnost pohybu či komunikace s okolním světem. Na výzkumu umělé inteligence bych chtěl pracovat buď jako akademik v univerzitním výzkumném centru, nebo v privátním sektoru v technologické společnosti. V případě mého uplatnění v privátním sektoru bych se zároveň chtěl zasloužit o větší orientaci velkých technologických gigantů na veřejně prospěšné AI projekty, namísto čistě komerčních aktivit.

Odpočívám aktivně

Pokud bych se v životě neobešel bez jedné věci, je to moje elektrická kytara. Hudba je pro mě zdroj inspirace a radosti. Tuto cestu mi pomohl otevřít i můj učitel hudby, ke kterému docházím a jednou měsíčně se setkávám s ostatními studenty a společně koncertujeme v malém klubu na Národní třídě. Zároveň jsme se spolužáky ze školy koncertovali na několika větších školních akcích, nedávno například na maturitním plese mého gymnázia. Kromě toho také rád jezdím na silničním kole, chodím s batohem do přírody, hraji jakékoliv míčové sporty a v zimě jezdím na běžky.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté