background image

Jakub Červenák

Náš stipendista od roku 2020

Univerzita

Coventry University, UK

Obor

Aerospace Technology

Rodné město

Karlovy Vary

Kontakt

cervenak.jak@gmail.com

Investice do vzdělání

Své studium na univerzitě v Coventry v oboru leteckého inženýrství jsem si zvolil tak trochu shodou okolností. Vždy jsem byl nadaný na matematiku a fyziku, inženýrské obory se tak jevily jako ideální volba. Myšlenka, že půjdu studovat do zahraničí, se mi v hlavě zrodila až teprve v posledním ročníku střední školy, když jsem se blíže informoval o stavu a kvalitě školství v ČR. Dle mého názoru je bohužel zastaralé, zkostnatělé a podfinancované. Oproti tomu se studium ve Velké Británii na bázi studentských půjček jevilo jako ideální příležitost. Ač by socialisté namítli, že studium by mělo být zadarmo, já osobně budu investici do svého vzdělání britské vládě během života splácet s vděkem. Vybavením, způsobem výuky, přístupem a zkušenostmi lektorů se zdejší univerzity s českými měřit ani nedají.

Naplněná očekávání

Samotné studium se vesměs setkalo s očekáváními, která jsem měl. Výuka předmětů zde probíhá v rámci diskusí, workshopů a skupinových cvičení. Oceňuje se především kreativita, samostatné myšlení, schopnost využívat dostupné zdroje a spolupráce, což jsou vše dovednosti, které firmy od svých uchazečů vyžadují. Známkuje se většinou na základě psaných seminárních prací, testy se píšou pouze v některých seminářích.

Osobně si v psaní prací libuji, jelikož dávají daleko větší možnost k osobnímu rozvoji a vyjádření svých názorů, nejsou pouze o bezduchém šprtání otázek nazpaměť. Jediné, co mě lehce zklamalo a co bych rád změnil, jsou kritéria přijetí. Bohužel se do mého oboru dostalo spolu s nadanými a pracovitými lidmi i poměrně velké procento studentů, které obor nezajímá, učit se nechtějí, a dokud je jejich známka nad hranicí propadnutí, berou ji jako dostatečnou. Spolupracovat s takovými studenty je pak velmi vyčerpávající. I tak bych ale svůj obor a univerzitu rozhodně neměnil.

Šance na změnu

Do budoucna plánuji v oboru zůstat. Přesně ještě nevím, zda bych chtěl raději pracovat ve výzkumu, nebo údržbě a managementu, ale doufám, že v rozhodování pomůže i rok povinné praxe po druhém ročníku studia. Rozhodně bych se ale chtěl podílet na rozvoji udržitelného letectví šetrnějšího k životnímu prostředí. Současná generace mladých lidí je tou první, které se dotkly klimatické změny, a dost možná tou poslední, která má ještě šanci něco změnit. Proto bych také chtěl vzkázat svým mladším kolegům – nebojte se investovat do kvalitního vzdělání. Vzdělání vám dává možnost měnit nejen budoucnost vaši, ale také budoucnost nás všech.