background image

Jakub Čaloun

Náš stipendista 2014 – 2016

Univerzita

Durham University, UK

Obor

Philosophy, Politics and Economics

Kontakt

Trojobor PPE

Má cesta ke studiu v zahraničí začala v 16 letech, kdy jsem se dostal na tříměsíční stipendium na britskou Winchester College. Na této tradiční střední škole jsem se kromě první studijní zkušenosti v zahraničí dozvěděl i o oboru PPE (Philosophy, Politics and Economics) a už v té chvíli jsem tušil, že jsem asi našel svého favorita. Lákalo mě studium ekonomie, ale zároveň jsem pozoroval, jak jsme se i vinou slepě zahleděných ekonomů a businessu dostali do krize po roce 2009. Tento trojobor byl perfektní odpovědí na tyto obavy – ekonomii doplňuje i o politickou a hlubší filozofickou perspektivu.

Skvělá akademická bublina 

V září 2013 jsem pak nastoupil na University of Durham, starou univerzitu v malém městečku na severu Anglie. Toto místo s velikou katedrálou, kolejí na hradě a univerzitou dominující celému městu se stalo mým domovem na tři roky a byla to skvělá akademická bublina, kde se nejen potkávali špičkoví akademici všech oborů, ale bylo to i místo pro všechny myslitelné sporty, nadšené soutěžení mezi kolejemi a samozřejmě také pro vydatné studentské party. V průběhu studia jsem stihl i nějaké pracovní stáže, které byly široké podobně jako můj obor – od makroekonomického oddělení české banky přes práci asistenta europoslance v Bruselu až po diplomatického analytika na české ambasádě v Rize. 

Další studium

Magisterský obor MPP (Master of Public Policy), University of Edinburgh, promoce 2017, nyní konzultant v pražské pobočce společnosti Boston Consulting Group (BCG)

Široké spektrum projektů

Po dokončení studia v Durhamu jsem pokračoval ještě jednoletým magistrem ve skotském Edinburghu, kde už jsem se začal přesouvat z akademického prostředí blíže pracovnímu trhu a po promoci jsem nastoupil do strategie ČEZu v rámci ČEZ Potentials programu. Tady jsem nasbíral první full-time pracovní zkušenosti a vyzkoušel pestré projekty od nákupu nových turbín pro vodní elektrárny až po systémy ochrany osobních údajů. Po dvou letech jsem se rozhodl pro změnu a přestoupil jsem do BCG, přední globální poradenské společnosti. Tady mohu pracovat na ještě širším spektru projektů v různých koutech světa (zatím bohužel pouze virtuálně, ale s odstupem covidu snad i fyzicky). Práci doplňuji (ne)pravidelným sportem (squash, lezení) a občasnou hudbou (piano, trumpeta) a aktivním zájmem o politiku, hlavně přes náš spolek Mladá Politika, z. s.

Moje články a napsali o mně

Všechny články