background image

Alžběta Manová

Naše stipendistka 2020 - 2023
Alžběta Manová
Alžběta Manová

Univerzita

The University of Aberdeen, UK

Obor

Computing Science - Mathematics

Rodné město

Zlín

Kontakt

alzbeta.manova77@gmail.com

Splněný sen

Studovat v zahraničí bylo mým snem už na střední škole. Představa, že kromě znalostí ve vybraném oboru se tímto způsobem naučím také cizí jazyk, zapracuji na své samostatnosti a zodpovědnosti, a hlavně poznám mnoho zajímavých lidí z různých koutů světa, mě motivovala právě ke studiu na University of Aberdeen. Toto rozhodnutí bylo jak logické (finanční stránka), tak také emocionální, protože Aberdeen je nádherné město s přístupem k moři a s nádhernými parky a zahradami, což z něj podle mě dělá ideální místo, kde strávit čtyři roky univerzitního studia. Mým prvotním plánem bylo studovat matematiku, ale jelikož tato univerzita nabízí možnost navštěvovat přednášky i z jiných oborů, objevila jsem svůj zájem o programování. Oba tyto obory mě velmi baví, a to zejména proto, že určitý problém je většinou striktně definován, a mým úkolem je právě najít řešení. Zapojuji tedy nejenom své logické uvažování, ale občas i kreativitu, a mám vždy obrovskou radost, když nějaký problém vyřeším. 

Praktická výuka a stáž

Pokud bych něco mohla doopravdy změnit nebo alespoň ovlivnit, tak bych chtěla, aby se lidé hlásili na obory, které vážně chtějí studovat. Podle mě je důležité, aby si každý vybral svou budoucí kariéru hlavně podle toho, co jej baví. Pokud se někdo rozhodne studovat nějaký předmět jen proto, aby splnil očekávání svého okolí, studium je potom o dost složitější a takový člověk nemusí být nutně spokojený v budoucnu. Kromě toho to také komplikuje práci v týmu nebo komunikaci s takovými lidmi, protože nesdílejí stejný cíl. V této chvíli je však mým největším přáním mít co nejvíce praktické výuky. Mám totiž pocit, že univerzity často připraví své studenty hlavně teoreticky, a proto teď doufám, že budu mít možnost pracovat na reálných projektech, nebo alespoň budu mít dostatek času na realizaci svých nápadů. 

Už jsem měla možnost získat praktické zkušenosti v programování na letní stáži ve firmě Edhouse. Ta nejen podpořila mé budoucí plány, ale také mě tato zkušenost přesvědčila, že jsem si vybrala svůj obor správně. Myslím, že pro každý obor je důležité najít si stáž nebo nějakou jinou cestu, kterou může student získat náhled do své budoucnosti. Pomůže to s budoucími pohovory i přihláškami a dodá spoustu zkušeností, které se rozhodně budou hodit i ve škole. Mám teď víc sebevědomí a jsem připravena hledat další příležitosti ke sebezdokonalení.

Akademický i osobní růst

Studium v zahraničí má své výhody i nevýhody, ale rozhodně bych doporučila všem studentům nad touto možností alespoň uvažovat. I pokud jde pouze o krátkodobý pobyt, takový zážitek vám pomůže dívat se na svět zase trochu jinak. Je to skvělý způsob, jak se zdokonalit v nějakém cizím jazyce, a hlavně se naučit samostatnosti. To však neznamená, že je to jednoduché. Pamatuji si, že po příjezdu do Aberdeenu jsem si sedla na postel ve svém pokoji na univerzitních kolejích a řekla jsem si: „A co teď?“ Děsila mě představa, že jsem poprvé sama a někde, kde nikoho neznám. Odjezd na univerzitu byl rozhodně mimo moji komfortní zónu. Nové prostředí, noví lidé a k tomu všemu ještě škola. Co je ale na University of Aberdeen skvělé, je to, že každý si vždy najde nějaký svůj program. 

Byla jsem překvapená, že na univerzitě existuje přes 100 klubů a spolků, které pořádají různé akce a výlety. Potkala jsem tak spoustu nových přátel, což mi velmi pomohlo si zvyknout na studium daleko od domova. Dokonce jsem se i sama zapojila do Czech and Slovak Society, kde teď jako prezidentka pomáhám novým studentům zvyknout si na nové prostředí, stejně tak, jako pomohla tato society v prvním ročníku mně. Také jsem se na přednáškách seznámila se spoustou spolužáků, se kterými se můžu scházet a učit se. Dá se tedy říct, že pro mě studium na University of Aberdeen neznamená jen akademický růst, ale také růst osobní. Univerzita předčila mé očekávání a určitě bych nikdy své rozhodnutí neměnila, a to i přesto, že v této době je cestování o hodně komplikovanější, než bych si přála.

Po dokončení bakalářského studia bych si přála pokračovat studiem magisterským. Poté je mým cílem získat co nejvíce pracovních zkušeností, hlavně v oboru softwarového inženýrství. Ráda bych se zaměřila také na bezpečnostní systémy a umělou inteligenci. Sama ještě nejsem zcela rozhodnutá, který směr je pro mě ten správný, a tak doufám, že ať už v příštích letech studia, na letních stážích, nebo až v budoucím zaměstnání získám dodatečné informace. Ráda bych také do své budoucí kariéry v Computing Science zapojila své matematické znalosti, takže mé rozhodnutí bude ovlivněno i množstvím matematiky potřebné k výkonu dané profese. Později bych se ráda vrátila na nějakou univerzitu, buď jako doktorand nebo jako člen výzkumného týmu. Ráda bych byla součástí vývoje nových technologií a sdílela tak své nápady se světem.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté