background image

Adam Knirsch

Náš stipendista od roku 2020

Univerzita

University of Nottingham, UK

Obor

Medicinal and Biological Chemistry

Rodné město

Zlín

Kontakt

adam.knirsch@seznam.cz

Všeobecný přehled

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli studovat IT, nebo chemii. Rozhodl jsem se po stáži na Univerzitě Tomáše Bati, kde jsem měl příležitost vidět, jak taková práce v laboratoři vypadá. Připadá mi úžasné, že přírodní vědy spolu všechny výborně spolupracují, takže naše výuka chemie zasahuje i do fyziky, biologie nebo počítačových věd. Já konkrétně studuji obor Medicinal and Biological Chemistry, kde máme všechny předměty jako chemici, a navíc ještě předměty zasahující do biologie a farmakologie. Díky tomu budu mít po dokončení studia všeobecný přehled.

Nová přátelství

První rok na univerzitě byl velmi náročný, protože kvůli covidu jsem si nemohl najít mnoho přátel nebo se účastnit jakýchkoliv akcí. Teprve druhý rok mi ukázal, jak to tu funguje. Najít si tu lidi, se kterými má člověk mnoho společného, není díky sportovním klubům a spolkům nic složitého. Při studiu se tu člověk necítí jen jako číslo. Přestože je nás v mém ročníku a oboru přes 200, všichni učitelé si vždycky najdou čas na hovor, pokud někdo potřebuje něco dovysvětlit, nebo ho něco zajímá. Přestože bylo rozhodnutí odjet do zahraničí a nechat všechny dosavadní přátele v Česku velmi obtížné, rozhodně toho nelituji. 

Stáž a plánované doktorandské studium

Jelikož studuji čtyřletý obor, po dokončení budu mít již titul magistra. Mým vysněným cílem je pokračovat v chemii i v doktorandském studiu ve Švýcarsku nebo v Německu. Proto jsem se začal učit od minulého semestru němčinu a hodně mě to baví. Jako přípravu na tuto životní etapu bych chtěl přes léto odjet na stáž (ideálně právě do Švýcarska, ale i kamkoliv jinam), abych získal více znalostí a zkušeností v laboratorní práci. Co bude po doktorandském studiu, je ještě velmi vzdálené, ale určitě bych se chtěl vrátit zpátky a přinést znalosti ze zahraničí do českého prostředí.