background image

Zuzana Nevyjelová

Naše stipendistka od roku 2020
Zuzana Nevyjelová
Zuzana Nevyjelová

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Archaeology

Rodné město

Zlín

Kontakt

zuzka.nev@seznam.cz

Spojení teorie s praxí

Pro studium na univerzitě jsem si vybrala obor archeologie, pro který jsem se rozhodla, protože spojuje teorii s praxí. Vždycky mě bavila historie, hlavně ta starší, a můj sen byl studovat obor, který se zabývá historií.

Před nedávnem jsem si ale uvědomila, že potřebuji, aby moje práce zahrnovala i nějaký pohyb, nějakou manuální činnost, protože by mě nebavilo celý den sedět za stolem a pracovat na počítači.

Zuzana Nevyjelová

Zuzana Nevyjelová

Archeologie je právě ideální propojení fyzické práce venku na čerstvém vzduchu a práce za stolem, s knihami a počítačem – a hlavně zahrnuje starší historii, která byla vždy moje oblíbená.

Eseje a plánování času

University of Cambridge jsem si vybrala, jednak protože jde o nejlépe hodnocenou univerzitu na studium archeologie ve Velké Británii a jednak protože se mi líbilo složení bakalářského studia, kdy první rok je trochu orientační, je možnost si vybrat předměty z různých částí archeologie a ujasnit si, která část studenta nejvíc zajímá, a tu dráhu poté následovat zbývající dva roky.

Jedna z nejtěžších částí studia bylo ze začátku psaní esejí. Na střední škole jsme eseje psali maximálně v rámci přípravy na CAE, kdy limit byl asi 250 slov, zatímco první esej, kterou jsem psala tady, měla limit 1 200 slov. Další velká změna oproti předešlému studiu na gymnáziu byla, že za týden není až tolik přednášek a spíše se předpokládá, že student si sám bude pročítat knihy a pracovat na esejích, což vyžaduje dobré organizační schopnosti, aby si každý naplánoval svůj čas a všechno stihl.

Studium v zahraničí jako příležitost

Můj plán po dokončení bakalářského studia je pokračovat dál na magisterské. Mám v úmyslu se hlásit na více škol v Anglii i v Česku a rozhodnout se na základě toho, kam mě přijmou a kde se mi to bude více hodit z hlediska získávání práce. Rozhodně bych chtěla pracovat v oboru, nejspíše v Česku, ale tak daleko se mi ještě nechce přemýšlet, chci si užít studium – a prostě uvidím, jaké příležitosti budou, až studium dokončím.

Všem studentům, kteří přemýšlí nad studiem v zahraničí, bych poradila, ať to rozhodně zkusí. Je to neuvěřitelná příležitost, která se rozhodně vyplatí, poznají novou kulturu, zlepší se v jazycích, přiučí se novým věcem, které by v Česku nemuseli zažít. Vyhledávání zahraničních škol může být trochu těžké, ale je spousta lidí a agentur, kteří rádi pomůžou vybrat tu nejlepší.