background image

Vojtěch Tvrdík

Náš stipendista od roku 2023
Tvrdík Vojtěch
Tvrdík Vojtěch

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Computer Science

Kontakt

vojtech.tvrdik@mensa.cz

Obor, který studuji

Už od základní školy mě velmi zajímaly počítače a pokaždé, když jsem dodělal úkol na hodině informatiky, jsem prohlížel různá nastavení, která ostatním zůstávala skrytá. Když jsem se dozvěděl o programování, zjistil jsem, že pokud dokážu problém rozložit do dostatečně malých částí, tak dokážu s počítačem všechno. To byl pro mě v kombinaci s mojí oblibou logických úloh a matematiky ten moment, který rozhodl, čemu se budu chtít věnovat. Díky tomu, že jsem měl relativně dlouho jasno o výběru oboru, měl jsem možnost se v něm rozvíjet. Ale to krásné na něm je, že pokud se mu chcete začít věnovat, stačí jen umět logicky přemýšlet – na většině univerzit se nepředpokládá předchozí znalost programování.

Studium na univerzitě

Cambridge pro mě pak byla jasnou volbou číslo jedna kvůli svému důrazu na individuální vzdělávání, přístupu k novým technologiím a hlubokým základem, který vyučuje. V dnešní době totiž může programovat každý, ale pro to, aby člověk dokázal dělat něco nového, potřebuje rozumět tomu, jak co funguje.

Myslím si, že každý kdo má zájem o vysokoškolské studium a naskytne se mu jakákoli možnost studia v zahraničí, by ji měl využít, protože pozná nové lidi, nové pohledy na věc a udělá si spoustu nových kamarádů. Opravdu se nebojte zkoušet všechno, i když to vypadá nemožné – kdyby mi před rokem někdo řekl, že se dostanu na Cambridge, asi bych mu to jen stěží uvěřil.

Mé plány

Vzhledem k tomu, že informatika je v současnosti asi nejrychleji se vyvíjející obor, jsem si zatím nevybral specializaci, ale to vůbec nevadí! Právě díky tomu, jak silné základy mi studium v zahraničí poskytne, věřím, že to pro mě v budoucnu, až si najdu specializaci, která mě baví, a jíž bych se chtěl věnovat, nebude problém, ale naopak výhoda. Každopádně mě baví předávat svoje zkušenosti dál, takže bych si rád vyzkoušel učit nebo dělat přednášky. Jen doufám, že se v mých plánech stále najde čas na karetní hry, bez nich bych to už totiž nebyl já.