background image

Ondřej Peterka

Náš stipendista od roku 2022
Peterka Ondřej
Peterka Ondřej

Univerzita

ETH Zürich, CH

Obor

Computational Science and Engineering

Rodné město

Brno

Kontakt

ondrej.peterka@email.cz

Modelování a výpočty

Při výběru vysoké školy jsem pátral v zahraničí, protože české univerzity nenabízejí takové programy, v nichž bych mohl uspokojit širokou paletu svých zájmů od matematiky po lingvistiku. Zvolil jsem nakonec jednu z nejlepších univerzit v Evropě patřící také mezi 10 nejlépe hodnocených vůbec – ETH v Curychu. Obzvláště mě zaujal zdejší obor Computational Science and Engineering, protože je postavený na základech mně blízké matematiky, ale přitom spojuje i mnoho dalších oblastí (např. biologii, chemii, fyziku nebo informatiku).

Obor má velmi široký záběr a řadu možností pro budoucí uplatnění: virtuální vývoj produktů, věda, finanční sektor, průmysl, počítačové hry, předpovídání počasí. Je zatím asi brzy říkat, čím se budu v budoucnu zabývat, ale lákal by mě např. svět financí, protože práce s penězi mě vždy bavila (třeba jako třídního pokladníka). Obecně rád věci zdokonaluji a vylepšuji, líbí se mi hledat nová řešení, proto bych jednou chtěl vymyslet nějakou inovaci, která pomůže široké veřejnosti v každodenním životě.

Věřím, že to bude stát za to

Nadaným středoškolákům bych vzkázal, ať se nebojí nového, ať si troufnou udělat takový odvážný krok, jakým je odchod na studium do zahraničí. Je pro mě sice těžké rozloučit se se svou rodinou, přáteli a s prostředím, na které jsem celý život zvyklý, ale jsem přesvědčený o tom, že to bude stát za to. Osobně jsem musel podstoupit poměrně složitý byrokratický proces, ale myslím si, že by se tím člověk neměl nechat odradit.

Ve volném čase čtu knížky, hlavně detektivky. Mojí oblíbenou autorkou je Agatha Christie. Nejlepším způsobem, jak se odreagovat, je pro mě určitě pohyb na čerstvém vzduchu, sport. Věnuji se rádiovému orientačním běhu, kde můžu zapojit mozek i tělo. Rád také chodím na výlety do lesa, jezdím na kole, lyžuji a plavu.