background image

Oliver Laryea

Náš stipendista 2019 – 2022
Laryea Oliver
Laryea Oliver

Univerzita

The University of Manchester, UK

Obor

Mechanical Engineering with Business Management

Rodné město

Praha

Kontakt

oliver.laryea@gmail.com

Od dětských snů k realistickému rozhodnutí

Když je člověk synem ghanského inženýra a české projektové manažerky, jeho kariérní ambice jsou prakticky predeterminovány: Bude ze mě…

“NEUROCHIRURG!!”

Toť konstatoval osmiletý Oliver, který tehdy ještě nevěděl, že se štítí krve (což dle názorů expertů není ideální lékařská vlastnost).

Ten stejný Oliver, který se pár let poté zamiloval do fyziky a po absolvování stáží v CERNu, ELI Beamlines a Akademii věd se chtěl stát buď částicovým fyzikem nebo středoškolským učitelem matematiky a fyziky.

A také ten stejný Oliver, kterému se protočily bulvy, když zjistil, kolik je průměrný plat takového vědce nebo učitele.

Osud holt člověk nepřekoná a tento mladý muž (kterému však zůstal zápal pro inovace a láska pro popis sebe sama ve třetí osobě) stejně skončil u kombinace svých rodičů, inženýrství a business, jakožto něco, co kombinuje technologie/vědu a kariéru s platem alespoň na “livable” úrovni.

A jelikož tak specifický obor (resp. oborová kombinace) jde studovat pouze na hrstce škol, výběr byl v celku jednoduchý. Industriální a podnikatelsky rozvíjející se Manchestere, here we come!

Nadšení pro startupy

Zamilován do příběhů vysokoškolských podnikatelů a mladých tech startupistů jsem hned po příjezdu na Univerzitě začal šlapat do podnikání, světa businessu a obecně proaktivního tvoření a zakládání zajímavých a přínosných projektů:

  • spoluzaložil jsem první anglickou studentskou organizaci zabývající se inovativním konceptem vysokorychlostního magneticky levitujícího dopravního prostředku hyperloop,

  • při první vlně onemocnění covid-19 jsem rozjel startup Helpedu, který propojil přes 350 mladých znevýhodněných studentů s doučujícími dobrovolníky z řad vysokoškoláků,

  • přes léto 2020 jsem v roli ‘CEO for One Month’ šéfoval Fortune 500 společnosti Adecco,

  • založil jsem první český brand autenticky afrických snacks z plantainů Plantinos,

  • dostal jsem se do čela největšího britského investičního fondu + inkubátoru studentských startupů Accelerate ME,

  • …a mimo jiné jsem rozjel s univerzitním kamarádem (s dalším manchesterským Čechem-inženýrem) i vlastní podcast o tom, jak na studium v zahraničí CzechOutUni. (Chcete-li si poslechnout exkluzivní rady, tipy, triky a názory bez filtru, další kroky jsou jasné, což?)

Díky vysokoškolskému studiu, které se pro mne stalo jakousi “side hustle”, jsem měl možnost objevit lásku k procesu tvorby: možnosti z nuly rozjet něco, co dříve neexistovalo; začít projekt či startup, které mají přidanou hodnotu (ať již komerčních či neziskových). Jde o věc, bez které se můj život snad až nadosmrti neobejde.

Laryea Oliver

Oliver Laryea

stipendista projektu Univerzity

Moje články a napsali o mně

Všechny články

Podobný obor studují

Všichni stipendisté