background image

Oliver Janoušek

Náš stipendista od roku 2022
Janoušek Oliver
Janoušek Oliver

Univerzita

University of Michigan, USA

Obor

Mechanical Engineering

Rodné město

Praha

Kontakt

janousek.oliver@gmail.com

Z dílny k moderním technologiím

Vždy jsem se zajímal o nejnovější technologie a zároveň mě bavilo pracovat se stroji a nářadím jak doma, tak později i v dílně našeho školního robotického týmu. Byl to právě tento robotický tým a také stáž v laboratoři Testbed pro Průmysl 4.0 na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, které ve mně nastartovaly motivaci studovat robotiku/mechanical engineering jako obor na vysoké škole.

University of Michigan-Ann Arbor jsem si vybral předně pro jejich velký objem výzkumu, který každý rok financují a podporují a který patří k jednomu z největších na světě. Pro letošní rok zde také poprvé schválili robotiku jako samostatný obor (tzv. major). Atraktivní je pro mě také to, že jde o velkou univerzitu, takže budu mít možnost poznat mnoho studentů z různých koutů světa.

Do zahraničí už na střední škole

Mám rád výzvy. Člověk se pak o sobě více dozví. V roce 2019/2020 jsem měl možnost rok studovat na střední škole v Minneapolis v USA. Tato zkušenost s americkým životním stylem a přístupem ke vzdělávání, volnočasovým aktivitám a sportu mě nadchla natolik, že jsem věděl, že chci do USA jít studovat i vysokou školu. Diverzita kultur, ale i názorů, je v USA obrovská a za mě je to jedna z nejhodnotnějších výhod studia v Americe. Důležitou zkušeností z Čech pro mě také bylo vedení týmu, se kterým jsme pro školu organizovali přednášky v rámci Science Café.

Studentům středních škol bych poradil, aby se nebáli zkoušet nové věci a vystoupili občas ze své komfortní zóny. Vyzkoušejte si individuální i kolektivní sport, založte kroužek s kamarády sdílejícími stejný zájem o určitou oblast, vyzkoušejte si alespoň krátce studium v zahraničí, abyste si prověřili svou schopnost samostatného života a poznali i jiné kultury. Věnujte se rozličným zálibám, protože každá zkušenost vás rozvíjí.

Zachovat si zdravý balanc

Mým cílem pro příští rok bude se na univerzitě rozkoukat a vybrat si výzkumné projekty či příležitosti na stáže, do kterých bych se chtěl v příštích letech zapojit. Rád bych využil možnosti účasti v programu Undergraduate Research Opportunity Program a plánuji se zapojit do univerzitního triatlonového týmu. Z dlouhodobějšího hlediska bych mezi své cíle zařadil uplatnit se v technologickém sektoru, a to buď na pozici inženýra, který přímo vymýšlí nové produkty či technologické novinky anebo na pozici manažera výzkumného týmu. Výhledově bych chtěl posbírat co nejvíce zkušeností v zahraničí a později se vrátit do Čech předávat mé poznatky ostatním a pomáhat rozvíjet technologický sektor v České republice.

Mimo kariérní cíle bych si samozřejmě chtěl udržet nějakou fyzickou zdatnost, protože pohyb je jednou z věcí, bez které bych se v životě neobešel. Kromě triatlonu si snad najdu čas i na bouldering. Stejně tak se nechci vzdát svých dalších koníčků. Jsem nadšený filmový fanoušek, chodím rád na koncerty, výstavy, rád cestuji a v rámci relaxace také rád vařím. Zachování určitého zdravého balancu mezi učením, prací, sportem a odpočinkem bude určitě největší výzvou na příštích pár let studia.