background image

Nicole Anna Čumbová

Naše stipendistka od roku 2020

Univerzita

University of Glasgow, UK

Obor

Common Law

Rodné město

Brno

Kontakt

nikicumbova1@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate

Mezinárodní příležitosti

Obor Common Law mě zaujal zejména proto, že studenty seznamuje nejen s anglickým právním systémem, ale nabízí také vhled do práv dalších „common law“ států ve světě. Studentům se tak otevírá možnost praktikovat jak v Anglii a Walesu, tak i v několika dalších anglofonních jurisdikcích, jako např. v Kanadě, Indii či v Severním Irsku, ve kterých je obor uznávaný.

Vzhledem k tomu, že jsou práva běžně vnímána jako obor, který studenty svým způsobem váže k určité jurisdikci, mě můj obor zlákal jedinečnými mezinárodními příležitostmi, které poskytuje. Univerzita nabízí pestrou škálu předmětů, ze kterých mě zatím nejvíc bavilo ústavní právo, především díky podrobnému rozboru právních dopadů Brexitu, včetně dopadů konkrétně na Skotsko, a zajímavému náhledu do britské politiky.

Inovace a změna

Klíčovými hodnotami University of Glasgow jsou inovace a změna, což mě obzvlášť zaujalo, protože věřím, že právo je neustále třeba přizpůsobovat potřebám naší vyvíjející se společnosti. Univerzita nabízí široké akademické i mimoškolní možnosti k osobnímu rozvoji studentů, a to i přes covidové překážky. Právnická fakulta má obzvlášť výbornou reputaci – jak národní, tak mezinárodní – a její blízké vztahy se zaměstnavateli usnadňují získávání praktických zkušeností v průběhu studia.

Možnosti pro volnočasové aktivity jsou tu opravdu pestré, a to díky široké nabídce studentských spolků – dost mě zarazilo, že jich mám na výběr přes 300! Zaměřují se doslova na všechno: různé akademické a profesionálních zájmy, jazyky, sport, tanec, umění nebo dobrovolnictví a aktivismus, navíc se vyskytují i „exotičtější“ zaměření třeba na „drag racing“, špatné filmy, fanfrpál (hra na koštěti z Harryho Pottera) nebo na Shreka. Zapojení do spolků bych rozhodně všem doporučila, najde se něco pro každého a sama si jen říkám, že jsem měla začít dřív. Člověk potká spoustu lidí, dostane se k zajímavým aktivitám na zpestření CV, hodně se toho naučí a velmi si usnadní přístup k zaměstnavatelům. Mně osobně v tomto velmi pomáhají akce pořádané naší „Law Society“, kterých se pravidelně zúčastňují zástupci mezinárodně uznávaných právnických firem. 

Výběr specializace

Po absolvování studia bych ráda nastoupila do londýnské kanceláře některé z mezinárodních právnických firem, se kterými jsem se během studia seznámila, a dokončila si kvalifikaci v anglickém právu. Vzhledem k mému zájmu o lidská práva se plánuji důkladně zapojit do „pro bono“ iniciativ firmy, ve které bych pracovala. Konkrétní specializaci ještě vybranou nemám, ale chtěla bych se pohybovat v odvětví mezinárodního obchodního práva. V mezinárodní firmě bych chtěla pracovat proto, že hodlám naplno využít možností, které mi studium poskytuje, a tzv. „secondments“ představují příležitosti pracovat v dalších kancelářích různě po světě. Eventuálně bych se vrátila zpět do Česka, kde bych prostřednictvím právního poradenství využila získaných znalostí a zkušeností k pomoci českým firmám při prosazování jejich zájmů v rámci obchodu s Velkou Británií a se zbytkem světa.