background image

Markéta Míšková (Malcová)

Naše stipendistka 2020 - 2022
Markéta Míškova, stipendistka projektu Univerzity
Markéta Míškova, stipendistka projektu Univerzity

Univerzita

Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova, CZ

Obor

všeobecné lékařství

Rodné město

Zlín

Kontakt

markmalco@seznam.cz

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2020

Zodpovědnost a poslání

Během studia na gymnáziu Open Gate jsem si velmi oblíbila chemii a biologii. Mé nadšení pro tyto předměty a chuť pomáhat mě nakonec inspirovali ke studiu medicíny na Lékařské fakultě v Hradci Králové, Univerzity Karlovy. Po roce a půl studia mohu konstatovat, že jsem se opravdu našla. Čím víc se toho na hodinách dozvídám, tím víc mě nepřestává udivovat komplexnost lidského těla a souhra biologických procesů. Zejména při výuce praktických předmětů si stále více uvědomuji tíhu zodpovědnosti při výkonu tohoto povolání. Myslím, že to je ten aspekt, který z tohoto povolání dělá poslání.

Rada, kterou mohu dát budoucím vysokoškolákům, je se nevzdávat a nebát se druhých či třetích pokusů, protože ne vždycky se všechno povede napoprvé. A že vytrvat v cestě za svým snem za to stojí!

Markéta Míškova, stipendistka projektu Univerzity

Markéta Míšková (Malcová)

stipendistka projektu Univerzity

Být součástí pokroku v medicíně

Nabízí se množství zajímavých možností, jakým směrem se student všeobecného lékařství může ubírat. Mě osobně zatím láká onkologie nebo neurochirurgie, kde mě nepřestává udivovat, jak komplikované a leckdy až mikroskopické zákroky jsou lékaři schopni dnes provádět. Je fascinující, kam věda a medicína za pomoci nových technologií dospěla. Přesto zde vidím obrovský prostor pro další rozvoj, jak v samotných léčebných postupech, tak i v diagnostice. Chtěla bych se stát součástí tohoto medicínského pokroku. Zároveň si ale uvědomuji, že zatím žádný přístroj nenahradí utěšující lidskou ruku a lidský přístup, a že ne vždycky je potřeba věci řešit invazivně, na což se občas zapomíná. Přála bych si, aby mohli lékaři věnovat více času svým pacientům, a aby se více řešily příčiny výskytu daných symptomů, často psychosomatické, protože to současnému zdravotnictví někdy chybí.

Nebát se opakovaných pokusů

Studium medicíny beru jako své poslání a zároveň výzvu, neboť občas testuje mé hranice. Kvantum požadovaných znalostí je někdy vysilující. Rada, kterou mohu dát budoucím vysokoškolákům, je se nevzdávat a nebát se druhých či třetích pokusů, protože ne vždycky se všechno povede napoprvé. A že vytrvat v cestě za svým snem za to stojí!

Poznámka k fotografii: A když si v životě nebudete vědět rady, poraďte se s koněm, ten má větší hlavu.

Moje články a napsali o mně

Všechny články