Zpět v Anglii

Po opravdu vyvedeném létě ve znamení volejbalu, horských túr a objevování koutů Balkánu, jsem se koncem září vrátila do Anglie, abych dokončila bakalářské studium.

Po devíti týdnech strávených v Exeteru mám možnost zhodnotit, jak se věci změnily od doby, kdy jsem opouštěla druhý ročník.

Počasí je stejně proměnlivé jako vždy, Exeter je pořád posetý kopci. Přibylo pár nových staveb a obchodů, ale vcelku mi připadá Exeter dost nezměněný. Na druhou stranu bydlím v docela jiné části města než předtím, takže můžu poznat nové uličky a obchůdky. Byt a pronajímatelé jsou mnohem příjemnější, ale zato do školy to mám trochu dál – na kampus se dostanu za půl hodiny rychlým tempem.

Co se týče univerzity, byla dokončena další fáze renovace, jejíž součástí je nová, supermoderní posilovna. Navzdory vysoké míře stavění, zeleně na kampusu neubývá a pořád zde lze poměrně snadno narazit na veverky a racky. Co na University of Exeter miluji je, že se kampusem potloukají hloučky studentů v teplákových soupravách či univerzitních dresech a s dokončením stavby nové posilovny jich ještě přibylo. Tím, že vzniklo „Forum“, tedy centrální „hub“, kde je soustředěna většina služeb pro studenty, je život na kampusu dost rušný. Výhoda je, že tam snadno narazíte na přátele. Naopak nevýhodou je, že se kolem oběda všude tvoří fronty a je téměř nemožné najít místo na sezení.

Mám za to, že úroveň služeb obzvláště v oblastech kariéry a akademické podpory se nesmírně zvýšila. V nabídce je větší množství událostí a workshopů; jsou také mnohem lépe organizované a propagované. Snažím se z toho maximálně těžit a svůj kalendář tak zaplňuji různými událostmi, od školení v různých schopnostech (například vyjednávání a přesvědčování), až po akce pořádané zaměstnavateli (například P&G Business Game). Chvíle volna pak zaplňuji především na trénincích či zápasech ve volejbale anebo taky na squashovém kurtu a posilovně. Ve výsledku tak na kampusu trávím naprostou většinou času.

Letos se můžu těšit z následujících předmětů: Strategic Management, Finance for Managers, Events Management, Spanish Intermediate 2 a Dissertation. Jelikož jsme ve finálním roce, profesoři mají mnohem větší očekávání a nic nám neodpustí. Oproti předešlým rokům se klade mnohem větší důraz na aplikaci teorie v různých kontextech a na příkladech; na vyvozování závěrů a poskytování doporučení; a na syntézu nových teorií či upravování stávajících. Tento rok nelze podcenit – nejenže jsou očekávání profesorů velká, ale také se poslední rok podílí zdaleka největší váhou na finální známce. Atmosféra v posledním ročníku je úplně jiná než v těch předešlých. Studenti jsou mnohem více motivovaní a iniciativní a podle toho pak i tutoriály, semináře a skupinové práce vypadají.

V předešlých letech se mi vždy povedlo získat průměr nad 70 procent, a vzhledem k mé odhodlanosti tak učinit i v posledním roce, se dá očekávat, že bych mohla získat diplom „first class“. S nabytím titulu v oboru „Business and Management“ se mi otvírá opravdu hodně kariérních možností. Díky skvělým inspirativním profesorům, kteří jsou schopni podat i ten zdánlivě nejsušší a nejtěžší materiál nesmírně zajímavě, mě láká hodně odlišných kariér. Zastupitelé zaměstnavatelů, kteří často navštěvují náš kampus a pořádají různé akce, také umí dobře „prodat“ svoji firmu. Důležitou otázku, co potom, tak budu muset řešit v následujících měsících. Momentálně přemýšlím hlavně o poradenství, auditu a marketingu, možná dokonce i o financích.

Každopádně jsem opravdu hrdá na to, že zde studuji, a také, že jsem tu přebývala zrovna v dobu, kdy univerzita procházela důležitými změnami, které vedly k výraznému zkvalitnění služeb a posílení reputace univerzity. To vše je reflektováno postupem v uznávaných žebříčcích, získáním titulu „Times Higher Education University of the Year“ a ceněné akreditace EQUIS pro naši byznys školu. Velmi si cením ambiciózního prostředí, které panuje na univerzitě a které mě tak ještě více motivuje k tomu, abych se hnala za svými cíly.