Třetí ročník úspěšně za mnou

Další léto a další dávka závěrečných zkoušek znamenají, že další ročník studia na St Andrews je úspěšně za mnou.

I když odmítám sám sobě přiznat, že čas letí, pravda je, že příští rok bude mým posledním rokem na St Andrews. Nepsané pravidlo v St Andrews praví, že čím více času člověk v St Andrews stráví, tím více podlehne jeho kouzlu.

Třetí ročník nebyl po akademické stránce rozhodně tak uvolněný, jako roky předešlé, rozhodně však stál za to. Náročnost učení se zvýšila, ale ruku v ruce s ní i zajímavost studia neboť ve třetím ročníku se na St Andrews studentům otevírá velké množství volitelných předmětů. Začátek třetího ročníku s nadšením očekávají především studenti Mezinárodních Vztahů, kterým se otevírá opravdu velká škála zajímavých předmětů, protože první dva roky povinných modulů jsou většinou zatíženy teoretickou stránkou Mezinárodních Vztahů. Zatímco v Mezinárodních Vztazích je na výběr z více než třiceti modulů, Arabština nabízí velmi omezené množství kurzů. I tak jsem byl ale spokojený se všemi moduly, které jsem tento rok absolvoval.

Pokud bych se měl ohlédnout zpátky na minulé léto, kdy jsem se rozhodoval, zda pokračovat s Arabštinou nebo vystudovat pouze Mezinárodní Vztahy, myslím, že jsem udělal správné rozhodnutí. Ačkoliv některé moduly jako například Klasická Arabština nebo jiné literární moduly nenaplňovaly mojí představu o praktickém využití arabštiny, vzdát se arabštiny by znamenalo ztratit dva roky, které jsem arabštině na univerzitě věnoval. Doufám, že se arabské moduly v příštím roce budou více věnovat současné arabštině.

Můj poslední rok v St Andrews si plánuji náležitě užít. Až si touto dobou příští rok půjdu pro diplom, rád bych šel s vědomím, že jsem využil všeho, co St Andrews nabízí.