St Andrews aneb Cesta do Prahy a zase zpátky

Ještě před začátkem druhého semestru tady v St Andrews jsem v Praze pomáhal s organizací univerzitního Race2Prague. Přes 80 týmů o dvou nebo třech lidech stopovalo v polovině ledna ze St Andrews do zasněžené Prahy, aby získaly peníze pro dobročinné organizace (tady trochu předbíhám, ale celkem se jim povedlo během této akce vybrat před 30 tisíc liber).

Byl jsem jediným Čechem v organizačním týmu, a proto jsem měl na starosti všechny „české“ problémy. Navíc jsem byl také součástí safety týmu, který se non-stop staral o bezpečnost všech našich závodníků. Byla to jedinečná příležitost ukázat Prahu spoustě mých kamarádů ze St Andrews, ale taky skvělý náhled do světa dobročinných nadací a neziskových organizací. To je taky jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl zapojit se ještě více do naší univerzitní Charities Campaign.

První příležitost, kterou jsem využil, bylo dobrovolničení v rámci RAG Week, tj. týdne plného akcí pořádaných za cílem získat peníze pro dobročinné organizace a jenom během tohoto týdne se studentům povedlo vybrat přes 20 tisíc liber! Nyní organizuji dobročinnou akci v rámci našeho lifesaving klubu a všechny výnosy z této akce půjdou na podporu RNLI, největší britské dobročinné organizace, která zachraňuje životy na moři. Lifesaving je stále důležitou součástí mého života, ale už nemám tolik času jezdit na všechny soutěže. Nicméně jsme před dvěma týdny pořádali naši první ligovou soutěž (ano vodní záchranářství je v Británii kompetitivní sport a nejenom v Británii, podívejte se na video z brněnského Grand Prix Moravie 2012), což byla unikátní příležitost představit St Andrews všem lifesaving klubům z Anglie.

Co se studia týče, tak jsem spokojený s  výsledky z prvního semestru. Nicméně je velmi dobře znát, že se zátěž na studenty neúprosně zvětšuje a přednášející od nás vyžadují více a více načtené literatury. Člověk si proto musí udržet dobrou studijní morálku, aby všechno stíhal. Rozhodl jsem se také zůstat příští rok v St Andrews a nevyužít příležitosti jet na semestr do Hongkongu, výměnnou za možnost ještě hlubšího zapojení do života tady na univerzitě. A pokud bude budoucnost přívětivá, tak snad budu mít šanci studovat magisterský titul v nějakém zajímavém koutě naší kulaté planety.

St Andrews aneb Cesta do Prahy a zase zpátky