St Andrews

Dneska je tomu 60 dnů, co jsem přijel do tohoto městečka na skotském pobřeží. A přesně před 60 dny jsem spadl do víru, který se nezastavil a ani brzy nezastaví...

Koleje
Člověk se často po příjezdu do St Andrews nemůže zbavit pocitu, že nasedl na špatný vlak a místo do rodiště golfu přijel do Bradavic J. K. Rowlingové. Studenti prvního ročníku (spolu s některými studenty vyšších ročníků) jsou ubytování v několika kolejích rozprostřených po celém městě. A stejně jako v Bradavicích i tady koleje mezi sebou soutěží, ať už ve sportech (korfball je podobně divný sport jako famfrpál), akademickém debatování, šetření elektřiny nebo hlučnosti na tanečním parketu (má John Burnet Hall – zdejší nejmenší kolej – vyhrála úctyhodné druhé místo).
The Bubble
Říká se, že St Andrews není typické skotské město. Údajně nejslunečnější část Skotska (ano, děsivý skotský horizontální déšť nás zastihl zatím jenom dvakrát!) s nejstarším golfovým hřištěm na světě a třetí nejstarší univerzitou v anglicky mluvící části světa je tak trochu se svojí početnou akademickou komunitou odtržené od zbytku světa. Neřekl bych, že je přímo odtržené od zbytku světa, spíše že si žije svým vlastním a velmi pestrým životem. Studenti dokázali z tohoto dvacetitisícového města udělat Bublinu plnou atmosféry, tradic, zábavy a studentského vyžití. Téměř 200 studentských spolků a více než 60 různých sportovních klubů dokáže člověka zabavit více než dostatečně. Upřímně, ještě jsem tady neměl čas nudit se.
Lifesaving
Říkali mi, že bych na univerzitě měl začít s něčím úplně novým. Proto jsem se rozhodl kromě pro mě nové čínštiny začít i se sportem jménem Lifesaving. Pro ty, co by nevěděli, co to přesně znamená, tak se jedná o sport, který kombinuje první pomoc, plavání a další dovednosti nutné k záchraně životů, a to nejenom ve vodě. Není to jenom nudné povídání o zásadách první pomoci (které mimochodem není vůbec nudné!), ale je to taky o soutěžení a testovaní našich dovedností v maskovaných nehodách. Navíc vzhledem k tomu, že ostatní britské lifesaving kluby jsou až v Anglii, tak se člověk seznámí s podstatnou částí Británie (hlavně dálnicí M6, která mě už zavedla na soutěže do Southamptonu a Warwicku a příští týden to bude cesta do Bristolu).

Zatím jsem nelitoval jediného okamžiku tady a doufám, že to tak půjde přinejmenším i nadále. A co ode mě můžete čekat příště? Trochu našich akademických tradic a další příhody ze života studenta žijícího ve skotské Bublině.