Rok druhý, Term druhý

Druhý term akademického roku na Imperial College London je v plném proudu a já se tak pomalu dostávám za polovinu bakalářského studia na univerzitě.

Náročnost poměrně vzrostla - předměty, které jsou náplní tohoto trimestru představují pro mě úplně nové koncepty, a tak nezbývá než trávit mnohem víc času v knihovně. Nutno dodat, že máme knihovnu celkem dobře zařízenou, takže to zas tak hrozné není.

Tento term je také nejvyšší čas pro dojednání letních stáží. Co se týče té letošní, čeká mě opravdu neuvěřitelné léto. Díky šťastné náhodě a velké ochotě úspěšné české vědkyně a absolventky Imperialu, Katky Falk, se mi podařilo domluvit letní stáž v Los Alamos National Laboratory, New Mexico. Zde budu pomáhat s numerickým modelováním v oblasti hydrodynamiky a jaderné fúze, čehož se opravdu nemůžu dočkat. Jedná se totiž přesně o takovou směs matematiky, fyziky a informatiky, která by mi s ohledem na mé zájmy mohla perfektně sedět. Navíc možnost aplikovat jadernou fúzi v praxi pro výrobu elektřiny by byla bez přehnání řešením spousty problémů nás všech. A tak ačkoliv se za tímto cílem věda sune už skoro půl století, mám pořád pocit, že zkusit přispět k tomuto vývoji alespoň tou troškou, kterou dovedu, má smysl.

Jak to však bývá, i přes obrovskou vstřícnost vědecké skupiny v LANL nešlo všechno úplně hladce. Díky omezenému rozpočtu nebyla tato skupina schopna plně financovat mou kratší, tříměsiční stáž, a tak jsem měl tuto nabídku původně jako záložní. Nicméně šlo o nabídku tak lákavou, že jsem se v této věci rozhodl oslovit jak Fulbright Czech Commission, tak především Kellner Family Foundation. Ačkoliv odpověď prvně jmenované nadace byla záporná, a to především vzhledem k nemožnosti projednání této věci mimo časový rámec určený nadací, Kellner Family Foundation mou žádost přijala.

Velice bych tak chtěl nadaci Kellner Family Foundation poděkovat za podporu, kterou mi v této věci poskytla a ochotu, kterou správní rada nadace projevila projednáním této záležitosti v tak nestandardním čase.