První týdny na Japonské univerzitě

Můj úplně první měsíc na vysoké škole právě skončil a nebyl speciální jen kvůli změně z gymnázia na univerzitu, ale také kvůli tomu, že studuji v Japonsku.

Univerzita, pro kterou jsem se rozhodla, je tu poměrně unikátní, jelikož nabízí několik programů vyučovaných i v angličtině a ne pouze v japonštině. Já chodím do programu GIGA (Global Information and Governance), přesněji do fakulty Policy Management. Sice je nám doporučeno si toho první semestr nenabrat příliš, ale máme možnost chodit na přednášky v angličtině i v japonštině a to na kterémkoliv z šesti kampusů, které Keio University má v Tokiu i mimo něj. Navíc musíme během prvního semestru získat kredity i z povinných předmětů, jako je tělocvik, základy programování, matematiky a psychologie.

Nicméně i tak jsem si byla schopná zvolit spoustu zajímavých předmětů. Oblíbenost různých předmětů závisí, přesně jak jsem očekávala, na profesorovi, spíše než na předmětu samotném. Menším problémem totiž občas bývá lámaná angličtina některých profesorů, která snižuje kvalitu komunikace a porozumění látce. Mezi mé oblíbené předměty patří například asijský workshop, mezinárodní vztahy, regiony a společnost, a mé intenzivní lekce japonštiny, které mívám čtyřikrát týdně. Nyní mám půl-semestrální zkouškové období, tak jsem zvědavá, jak tu zkoušky probíhají.

Škola stranou, jsem si jistá, že čtenáře bude spíše zajímat samotný život v Japonsku, zemi tak odlišné od České republiky. Kampus, kde sídlí má fakulta, je poněkud dál od Tokia, vlakem a autobusem zhruba hodinu a půl. Já ale bydlím blízko školního areálu, tak často jezdím na kole. Studenti tu buď bydlí s rodiči, ve vlastním bytě blízko kampusu, či na kolejích. Já jsem se rozhodla pro ubytování typu sharehouse, což je něco jako větší byt, o který se dělíte se spolubydlícími a vlastní ho buď nějaká sharehousová společnost či jednotlivec.

Také si tu strašně pochvaluji školní jídelnu, nabízí tradiční, poměrně kvalitní japonská jídla za dobré ceny. Výběr je tu opravdu široký, dokonce máme malou samoobsluhu přímo vedle učeben. Po škole většinou buďto pracuji, jelikož mám dvě brigády, nebo chodím na schůzky klubů, kterých jsem členem – například asociace mezinárodních studentů či klubu pro zájemce o tvoření společností typu startup.

Život je tu velmi hektický a opravdu nikdy se tu nenudím, ale věřím, že studovat právě tady byla vynikající volba.