Promoce jako nový začátek

Posledních pár týdnů se toho v mém životě odehrálo opravdu hodně.

Dokončil jsem stáž v malém technologickém start-upu v Edinburghu, úspěšně jsem odpromoval na University of St Andrews, rozloučil se s „the Bubble“ (místní přezdívka pro St Andrews) a po pěti letech jsem se odstěhoval z tohoto malého městečka na pobřeží Severního moře do Londýna. Mezitím Spojené království vplulo do bouře politické a ekonomické nejistoty způsobené rozhodnutím britských voličů opustit Evropskou unii a já se začal ptát sám sebe, jestli se v Británii stále cítím jako vítaný člověk nebo ne.

Po úspěšném dokončení studia budu celé léto trávit sbíráním pracovních zkušeností v různých odvětvích. Pro příští rok mám otevřených několik pracovních a studijních příležitostí jak v Británii, tak i jinde v Evropě, ale ještě jsem se nerozhodl, co od září podniknu. Proto doufám, že mi toto léto pomůže zodpovědět pár otázek a usnadní mi rozhodování o budoucím směřování mého života. Tak či tak, určitě si vezmu k srdci radu, kterou jsme dostali v den naši promoce:
„Nebojte se mít velké sny“

V den promocí s kamarády, rektorkou univerzity a Hermanem Van Rompuyem, čestným absolventem University of St Andrews a prvním stálým předsedou Evropské rady.

Pořád pokračuji ve svém předsevzetí přečíst alespoň dvě knihy měsíčně, které nemají nic společného s mým studiem nebo prací. Inspiraci pro poslední přečtenou knížku jsem dostal v online kurzu efektivního altruismu nabízeným zdarma Princetonskou univerzitou. Knížka se jmenuje Doing Good Better (volně přeloženo jako „Dělat dobro lépe“) od oxfordského profesora Williama MacAskilla a zaobírá se maximalizací dobra, které můžeme s omezenými prostředky (hlavně penězi a časem) vykonat. Efektivní altruismu se v poslední době stal velice populární na kampusech ve Spojených státech a Velké Británii a já tu knížku doporučuji každému, kdo chce, stejně jako já, pomáhat ostatním. (Pro více informací o efektivním altruismu si můžete přečíst článek napsaný Peterem Singerem na Project Syndicate)

V neposlední řadě bych rád využil této příležitosti, abych poděkoval všem, kteří mě doposud podporovali v mých studiích a v mém životě v zahraničí: mým rodičům, za to že tady pro mě vždycky jsou, mým kamarádům, kteří mě inspirují a motivují snažit se více a více, a nakonec Nadaci The Kellner Family Foundation, která mi umožnila začít a úspěšně dokončit studium mezinárodních vztahů na University of St Andrews. Během poslední pět let jsem nejenom získal titul z třetí nejstarší univerzity v anglicky mluvícím světě, ale hlavně nový pohled na svět, který změnil můj život takovým způsobem, který bych si před pěti lety nedovedl představit. Proto, pokud čtete tento článek a váháte nad studiem v zahraničí, Vám rozhodně doporučím studium v zahraničí vyzkoušet – je to fantastická zkušenost, na kterou se nezapomíná!

 

 

Promoce jako nový začátek