Podzimní Flashback

První term začal na ICL jako vždy bouřlivě, a to Freshers weekem. Jelikož už jsem ve třetím ročníku, tak jsem se jako většina starších studentů snažila tomu blázinci vyhnout a užívat si poslední volné chvíle, než oficiálně začaly přednášky.

Ovšem jako prezidentka Česko-Slovenského spolku jsem nezahálela a při takzvaném Freshers Fair (jednodenní akci, kde má každý ICL spolek svůj stánek s informacemi o svých aktivitách a snaží se přilákat nováčky) jsem s committee naše sdružení vzorně reprezentovala. Již tradičně jsme se celá committee sešli večer předtím u mě doma a napekli jsme na uvítanou štrůdl a bábovku. Ne všichni studenti s českou nebo slovenskou identitou mají zájem se stát součástí sdružení, ale přesto se nám podařilo dosáhnout počtu 28 členů jako v loňském roce. Nutno podotknout, že slovenská účast na akcích je obvykle daleko vyšší než česká, ale tento rok překvapivě Češi prozatím vedou. Na prvním setkání v říjnu jsme utužovali vztahy při stolní hře „Československá bitva o jižní Moravu“ a na druhém jsme vyrazili na túru po londýnských pubech a porovnávali chuť tamních piv a ciderů.

Letos jsem se opět účastnila mums&dads programu a „adoptovala“ jsem společně s „tatínkem“ (spolužákem a shodou okolností také Čechem) tři nováčky. Naše „děti“ mi tolik připomněly mě samotnou v prváku – plnou očekávání, nadšení ale také zmatenou a nejistou, které z toho moře nových informací jsou opravdu důležité. Tak doufám, že jsme dětem dali užitečné rady, jak „přežít prvák“ bez duševní i tělesné úhony a jak probdít míň nocí nad laboratorními protokoly.   

Freshers week rychle pominul a všem začaly přednášky, a nám chemikům ještě k tomu laboratoře. Po bezstarostném slunném létě přišel čas vstávání za šera, deštivých dopolední strávených v přednáškovém sálu a odpolední zpestřených čtyřmi až pěti hodinami v kuse laboratorních praktik. S nadsázkou lze říci, že se z nás stávají skutečné „laboratorní krysy“, které se přes týden nedostanou na denní světlo. Ale nestěžuji si, protože letos konečně jsme si mohli vybrat, jaká laboratorní praktika chceme dělat. Mé první dva týdny fyzikálních laboratoří jsem strávila designováním spektrografu, který jsem pak vytiskla v 3D tiskárně. 3D tisk se teď na ICL těší veliké oblibě, sama jsem z té technologie nadšená a moc jsem si práci na spektrografu užila. Mnoho studentů na ICL využívá tzv. HACK space (tvořivé dílny vybavené supertechnologiemi), kde mohou zadarmo používat lasercuty, 3D tiskárny…
   
První polovina termu utekla jako voda a do Londýna se pomalu vkrádá vánoční atmosféra. A protože o pravém sněhu si tady na jihu můžeme nechat jen zdát, tak alespoň výlohy obchodů na Fulham Road zasypávají umělé vločky a stromy a pouliční lampy krášlí elektrická světélka. Nejkrásnější je zákoutí - kluziště u stanice metra South Kensington. Vždy, když projdu okolo, se těším, až na Vánoce přiletím do Prahy a užiju si pořádnou zimní atmosféru.