Plány po promoci

V dnešním příspěvku nastíním své plány na příští rok a popíšu, jak úspěšný jsem prozatím byl.

Jako každý rok, druhý semestr na St Andrews se nese především ve znamení nejrůznějších přihlášek – stáže, pracovní příležitosti a v tomto roce i přihlášky na magisterská studia. V posledním roce studia jsou studenti pod značným tlakem, nikdo totiž nechce odpromovat bez toho, aniž by věděl co dál. Mým přáním je pokračovat v postgraduálním studiu bezprostředně po bakaláři, a to konkrétně v oboru Mezinárodního Rozvoje.

Přihlášky jsem si poslal na London School of Economics, Sciences Po v Paříži a Graduate Institute of International and Development Studies v Ženevě. Mým favoritem z těchto tří je rozhodně LSE, jelikož to je jedna z nejlepších univerzit na světě, obzvláště co se týče sociálních věd na postgraduální úrovni. Díky svému umístění v Londýně, LSE také nabízí nespočet pracovních a volnočasových příležitostí. Program, do kterého jsem se přihlásil, se jmenuje „Development Management“ a kombinuje teoretickou stránku mezinárodního rozvoje s tou praktickou – na výběr jsou desítky nejrůznějších kurzů z několika oborů, např. ekonomie, politologie a další. Součástí programu je také projekt pro firmu z oboru, v minulosti studenti pracovali například pro Nadaci Manželů Gatesových či jiné mezinárodní agentury.

Program na Sciences Po má také svá specifika. Jedná se převážné o širokou škálu specializací, které škola nabízí. Na výběr jsou regionální specializace všech kontinentů a také několik tématických zaměření jako jsou například diplomacie, mezinárodní energie nebo lidská práva. Součástí programu je taká semestrální pobyt v zahraničí či pracovní stáž.

Hlavní výhodou Graduate Institute v Ženevě je jeho umístění v srdci evropské diplomacie, které nabízí velké množství pracovních a vzdělávacích příležitostí. Nejenže se ve městě nacházejí centrály mezinárodních institucí jako např. Spojené Národy, ale k přednáškám či různým konferencím se sem sjíždějí osobnosti z celého světa.

Jsem velmi rád, že jsem minulý týden obdržel potvrzení o přijetí na LSE! Takže zatímco budu již s úlevou vyčkávat na rozhodnutí z ostatních škol, snažím se sehnat funding, který by mi pomohl spolufinancovat náklady na studium na LSE, které se pohybují okolo 20 000 liber.