Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu

A je to tady. Konec mého prvního roku na lékařské fakultě na The University of Sheffield. Říkám si, jak je to možné, vždyť jsem ještě před chvílí beznadějně bloudila po univerzitním kampusu (dobře, pořád bloudím po univerzitním kampusu), rozhodovala se, ke kterým spolkům se připojit a snažila se najít ten nejlevnější supermarket v okolí. První ročník byl náročný, jak časově i obsahem. Celá anatomie pro mě byla jako novým jazykem – na škole nás neučí latinu, na rozdíl od českých lékařských fakult, takže na začátku bylo celkem obtížné pochopit všechny pojmy. Psaní esejí o 3000 slovech nebo zpracování informativních plakátů o světovém zdravotním problému byly pro mě také novinkou. Krom toho jsme měli i klasické přednášky, individuální projekty a průběžné online testy. Nebylo vždy jednoduché být tzv. nad věcí, ale povedlo se. Chtěla bych vám proto více přiblížit, co všechno jsem během tohoto roku prožila a co se mi povedlo – jak z akademického, tak mimoškolního hlediska.

1. Zkoušky
Mám to! Tak vynervovaná jsem nebyla snad ani z A-Levels (anglické maturity). Zkoušky trvaly intenzivně tři dny a jednalo se o látku z celého prvního ročníku. Otázky byly různého typu: fyziologie, anatomie, embryologie, histologie, veřejné zdraví, trocha statistiky nebo etické otázky. Všechny jsem je zvládla, takže si nyní můžu konečně oddychnout, protože toto zkouškové období bylo opravdu těžké. Pro představu bych Vám chtěla ukázat, jak vypadal můj pokoj těsně před zkouškami. Na následující fotce vidíte pouze hlavní přehlídku mých plakátů, zbytek byl pověšen na ostatních zdech mého pokoje.

2. Francouzština
Již od páté třídy jsem se chtěla naučit francouzsky a shodou okolností moje vysoká škola nabízí zadarmo kurzy cizích jazyků pro své studenty. V prvním ročníku vysoké školy jsem si tedy splnila svůj dětský sen a konečně se naučila základy francouzštiny. Moc mě výuka francouzštiny bavila, takže plánuji s tímto jazykovým kurzem pokračovat i v následujících letech a možná na konci studia budu plynule mluvit francouzsky.

3. Sexpression
Na jaře jsem se stala dobrovolnicí ve studentské organizací Sexpression, která se věnuje sexuální výchově na školách po celé Velké Británii. Dosud jsem měla tu možnost učit děti od 11 do 16 let na třech různých školách v Sheffieldu a jeho okolí. Děti učíme o tématech jako jsou: sexuálně přenosné infekce, antikoncepce či dospívání. Učení na školách mě uchvátilo natolik, že jsem se rozhodla přidat se ke komisi sheffieldského odvětví Sexpression. Příští rok tedy budu mít na starost kontaktování místních škol a doufám, že budu mít i více příležitostí učit.

4. Badminton
Podařilo se mi pokračovat s hraním tohoto sportu i tady v Sheffieldu. Letos jsem hrála v týmu medického badmintonu (tzn. většina hráčů jsou medici). Měli jsme pár zápasů, ale ten největší byl v Birminghamu. Sice jsme tam nevyhráli, ale moc jsme si to užili, naučili se spoustu nových taktik a určitě se příští rok vrátíme v lepší formě. Letošní badmintonový tým byl ke mně vždy přátelský, tak jsem se i tady rozhodla připojit se ke komisi, abych mohla příští rok pomoci novým hráčům sdružit se s nynějším týmem.

5. Kamarádi
V neposlední řadě bych chtěla zmínit všechny kamarády, které jsem letos potkala a bez kterých by to tento rok nebylo zkrátka ono – od mých spolubydlících, po mé spolužáky, přes kamarády, které jsem potkala skrze různé mimoškolní aktivity. Tito lidé mi pomohli přežít zkouškové, byli mi oporou a inspirací, když mi nebylo nejlépe a občas nedokážu pochopit, že je nyní znám teprve necelý rok a už tak mi někteří přirostli k srdíčku. Samozřejmě bych první ročník medicíny nezvládla bez podpory mých rodičů a kamarádů z předchozích škol. Mimo jiné bych také chtěla poděkovat Nadaci The Kellner Family Foundation za finanční podporu mého studia. Jsem opravdu moc vděčná, že všechny tyto lidi ve svém životě mám.

Nakonec bych vám chtěla ukázat pohled na naši studentskou vesničku, kde jsem celý rok bydlela.  Bude mi to tu na koleji chybět, za pár dní se totiž stěhujeme do nového domu, ale víte, co se říká, bez konců prostě nejsou nové začátky. Takže hurá do nového akademického roku!

Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu
Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu