O druhém ročníku a podzimních aktivitách

Můj druhý školní rok na University od Glasgow započal etapou paniky a frustrace prakticky ještě předtím, než začala samotná výuka. Poměrně naivně jsem s hledáním ubytování čekal až na konec srpna/začátek září a poté jsem ke svému překvapení zjistil, že poptávka podstatně převyšuje nabídku. Započalo neklidné několikatýdenní období, kdy jsem odepisoval na všechny možné nabídky pokojů k pronájmu, snižoval své nároky a poté tenhle postup opakoval. Ale naštěstí se přece jen zadařilo, a tak mám nyní až do konce tohoto školního roku zajištěný přístřešek. Nevýhodou je, že jsem nyní cca 30 minut pěšky od kampusu. Výhodou je, že mám do každého školního dne zabudovaný sportovně procházkový blok.

Druhý ročník začal bez přílišných fanfár a nám bylo řečeno, ať se připravíme na více práce a těžší učivo. Po dvou uplynulých měsících musím toto varování zhodnotit jako docela přesné. Nyní většinu mého času pohltí právě má studia (a pomalu příprava na zimní zkouškové období), ale na druhou stranu mám příležitost učit se nové a zase o něco zajímavější předměty. Pro tento semestr jsem se kromě povinných Computer Science předmětů rozhodl pokračovat v matematice, kterou jsem ještě společně s Electronic Engineering studoval v prvním roce. A přestože jako student počítačových předmětů paradoxně trávím nejvíce času studiem matematiky (předmět Algorithmic Foundations je slovy lektora jen převlečený Discrete Mathematics), nemůžu si příliš stěžovat. Jsem nucen přemýšlet tak, jako ještě nikdy předtím, a to osobně vnímám jako dobrou věc.

V porovnání s minulým rokem jsem se tentokrát chtěl více angažovat ve studentských spolcích. Pro tento účel jsem si vybral dva – Glasgow University Tech Society (GUTS) a Glasgow University Game Development Society (GUDEV). Vrcholnými událostmi těchto spolků v tomto semestru byly dva čtyřicetiosmihodinové hackathony (v podstatě programovací/tvůrčí maratony) dva víkendy po sobě. Rozhodl jsem se přihlásit na oba.

První víkend jsem tedy šel na GameJam, dvoudenní záležitost pořádanou spolkem GUDEV. V rámci dvou dní jsme měli v týmech vymyslet a vytvořit počítačovou hru týkající se některého ze zadaných témat. S naším týmem jsme tvrdě pracovali a nakonec jsme se s naší hrou The Cool Fox Guys umístili na druhém místě (hru lze nalézt zde – https://github.com/Mabufudyne/The-Cool-Fox-Guys). Ačkoliv to bylo fyzicky dost náročné (spánek nebyl tou nejdůležitější prioritou), hodně jsem se bavil a díky tomu jsem zjistil, že by mě možná i bavilo někdy v budoucnu vyvíjet hry.

Hned týden poté mě čekal druhý hackathon s názvem Do You Have The GUTS? Opět jsme pracovali v týmech a výzvy nám zadávaly různé IT společnosti působící v Glasgow. Objevily se firmy jako například Amazon, J. P. Morgan, Morgan Stanley a další. S našim týmem jsme se rozhodli vytvořit program potýkající se s fenoménem fake news. A ačkoliv nás průběžně ubývalo, nakonec jsme ve trojici prezentovali náš výtvor, a přestože jsme se neumístili, odnesli jsme si mnoho nových zkušeností.

Nikoho asi nepřekvapí, že jsem za toto období nastřádal nezanedbatelný spánkový deficit. Posléze jsem musel začít dohánět spoustu učiva, což byl proces, který jsem dokončil teprve nedávno. Stejně to ale stálo za to. Studuji zde mimo jiné právě kvůli takovým příležitostem, které mi dají nejméně tolik, co samotné studium. Už se těším, co mě čeká v příštím semestru.