Adam Veselý

Má stáž v laboratořích Plant Sciences

Adam Veselý

Jít studovat do Velké Británie bylo jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mém životě a zdaleka ho nelituji. Studium zde mi nabízí mnohé; určité aspekty, které by studium v Česku nenabídlo, jako například Year in Industry, opravdu mezinárodní společenství studentů, societies a mnoho dalšího. Nicméně Year in Industry byl nejdůležitějším faktorem, proč jsem se pro studium ve Velké Británii rozhodl.

Možnost pracovat rok v oboru, ve kterém zůstanete po celý kariérní život, je zkušenost, která se neodmítá, je neopakovatelná a která vám nastíní, jestli váš život jde směrem, kterým chcete jít.

Když jsem v září minulého roku začal pracovat jako Year in Research Student na Swansea University, byl to rázem vstup do úplně nového světa. Už během středoškolského studia jsem věděl, že práce v laboratoři je něco co mě baví a dokáži ji dělat několik hodin. Práce na projektu, který zkoumá nový způsob výroby dlouhodobě udržitelných pesticidů na ochranu hospodářsky významných zemědělských plodin, pod vedením Dr Almudeny Ortiz, mi otevřela dveře do oblasti výzkumu.

Od září do ledna můj placement probíhal v laboratořích mé mateřské Swansea University, kde jsem se naučil základy Health and Safety, naučil jsem se orientovat ve vědecké terminologii z oblasti molekulární biologie a zvládat procedury týkajících se tohoto oboru. Nicméně, život se jen málokdy naplní 100% dle plánů, a to se také stalo během mého placementu. Dostal jsem totiž nabídku pokračovat s tímto projektem od února na Univeristy of Nottingham a pro tuto možnost jsem se také rozhodl.

Dnes je to necelé dva měsíce, co jsem se poprvé vydal do laboratoří Plant Sciences na kampusu Sutton Bonnington a začal se orientovat v novém prostředí a pokračovat s projektem. Práce v této laboratoři předčila všechna má očekávání a dala mi nový vhled na to, kam bych chtěl v životě směřovat. Můj projekt končí na začátku června, ale pokud bude naše žádost o grant úspěšná, strávím zde ještě dva další měsíce na letní stáži, která mě obohatí dalšími znalostmi a zkušenostmi z práce na jiném projektu a možná mi pomůže s mou disertační prací na další rok.

Během následujících měsíců mě toho čeká ještě spousta, nicméně každý den mi nabízí nové možnosti a tento rok je pro mě naprostým ujištěním, že toto je kariéra, kterou si chci zvolit. Před čtyřmi lety bych jen těžko věřil, že dnes jsem, kde jsem, a stačilo mi k tomu jenom pár věcí: Ambice, vědomosti a odhodlanost. Vlastnosti, které jsem ne vždy měl, ale které jsem si budoval po celé roky a lidé okolo mi pomáhali v jejich zlepšování.

Před lety bych svou dnešní situaci nazval „sen“, a jedna z nejdůležitějších věcí, bez které bych tento sen nezvládl realizovat, je podpora rodiny a Nadace The Kellner Family Foundation.