Lovely Bloodflow

Svět je nedokonalý. Na bílé zdi je šmouha nebo na ní sedí komár. Konec izolepy není k nalezení. Toast padá k zemi namazanou stranou a pytlík s brambůrky je ze čtyř pětin prázdný.

V paralelní rovině internetová společnost koupí mobilní aplikaci za víc peněz, než by stála pitná voda pro všechny chudé oblasti na světě. Politika se zaměřuje na fakt, že dochází ropa, v době experimentů s biologickou syntézou a nanoroboty, kdy sebemenší nepozornost v zápalu zvědavosti a porozumění může znamenat unáhlený soudný den. Tyto dva typy nedokonalostí jsou zjevně odlišné v míře důsledků, jejich analogie však spočívá v negativním vlivu na homeostázi. Stabilizovanou osobu dokážou dopálit, jako kyselina vyžírají díry do hrudi a agravace vzrůstá jako tlak v parním hrnci. Sebemenší nedokonalost je velice obtížné (a někdy dokonce nemožné) odstranit. Možná nám chybí prostředky, možná je to vůle anebo moc. Život tak přerůstá v harmonickou oscilaci mezi méně nedokonalými a více nedokonalými obdobími a člověk si musí najít způsob, jak se s nedokonalostmi vypořádat.

Pro mě je tím způsobem fotografie. Ve chvíli, kdy svět zřím skrz hledáček, se stávám podstatou bytí. Můžu okolí vidět ve skutečném stavu, můžu jeho chyby zakrýt, nebo naopak zviditelnit. Jsem soudcem. Můžu zcela ohnout realitu a vytvořit nové dimenze. Jsem vynálezcem. Světla a stíny jsou postavami v mojí hře, jako loutky ochotně pracují podle mého scénáře, poroučí barvám, kam se postavit, kdy zazářit, kdy pohasnout. Jsem básníkem a malířem. Objekty stavím do melodických uskupení, kámen je mým rytmem, města basem a stromy zpívají. Jsem skladatelem. Ocitám se na pouti skrz lidskou historii, odkrývám mýtická tajemství, předcházím konfliktům a budoucnost mám jako na dlani. Jsem jasnovidcem.

Fotoaparát se stává mou součástí a vnímám jej jako nový orgán. Když stisknu spoušť, není to jen tiché cvaknutí. Drobné vibrace rezonují s tlukotem mého srdce, tělo zaplavuje napětí a očekávání a pak svět na okamžik zčerná, to se sbírá energie vyzářená každým atomem mého zorného pole. V tuto chvíli dochází k vytvoření souhrnné mimotělní zkušenosti zahrnující vjemy ze všech smyslových orgánů. Nejdůležitějším aspektem je však můj aktuální stav štěstí, který rozhodne o finálním tónovém vyznění. O milisekundy později je tento pocit zvěčněn. Je zachycen v jednoduché kompozici, sdílí však komplikovanou zápletku. Jen se podívejte. Cítíte doteky slunečních paprsků? Slyšíte hudbu? Hladí vás na duši a klidní mysl? Jestliže ano, pak jsem svou práci odvedl poctivě.


Moje galerie se nachází na adrese http://www.flickr.com/photos/jordan24/