Léto o deseti stupních

Uběhl další trimestr a já se opět chystám na prázdniny zpět domů, do Česka. Pokud vše půjde podle plánu, toto budou poslední letní prázdniny, které strávím jakožto studentka bakalářského oboru PPE neboli Filosofie, Politologie a Ekonomie, neboť touto dobou příští rok už za sebou budu mít všechny své závěrečné zkoušky a budu netrpělivě čekat na výsledky. Letošní Trinity Term však nabídl drasticky odlišný zážitek. Ne nadarmo se říká, že Trinity Term druhého ročníku je pro studenty oborů jako je ten můj, které mají sto procent všech závěrečných zkoušek na konci třeťáku, tím, který si člověk nejvíce užije.

Jelikož jsem tento term studovala jen jediný předmět - Quantitative Economics, namísto obvyklých dvou, měla jsem mnohem méně práce, než na kolik jsem byla doposud zvyklá. Díky tomu jsem měla možnost věnovat se vícei neakademickým aktivitám, jakými jsou například kolejní veslování, čtení nejen učebnic a akademických textů (konečně jsem se dostala k Válce světů H. G. Wellse!) a nadměrné sledování Simpsonů (člověk prostě občas potřebuje vypnout). Poprvé za dobu, kterou jsem strávila v Oxfordu, jsem měla pocit, že se stíhám svým studijním povinnostem věnovat s takovou péčí, s jakou bych měla a chtěla. K mému štěstí mne navíc QE opravdu bavilo, a tak jsem měla navíc k dostatku času i potřebnou motivaci k práci.


Přestože by člověk čekal, že letní veslování bude o mnoho příjemnější záležitostí než veslování zimní, britské počasí má nástroje, kterými tato očekávání úspěšně zadupe do země. Letošní letní závody se konaly v pátém týdnu termu, tedy na začátku června. Oproti tomu mé poslední závody se konaly v sedmém týdnu minulého trimestru čili poslední týden v únoru. Porovnání prvního závodního dne? Jeden z nich jsem pohodlně proveslovala jen ve veslařském „unisuitu“, který svým vzhledem připomíná vzpěračské trikoty, druhý jsem se klepala ve třech vrstvách termooblečení. Pokud čekáte, že unisuit jsem oblékla v červnu, musím vám připomenout schopnosti anglického počasí. Po tragicky chladném prvním dni mezikolejních závodů Summer Eights se počasí naštěstí udobřilo a poslední den jsem se mi dokonce opálila ramínka unisuitu do zad. Toto udobření bylo ovšem urychleně následováno návratem do zimní nálady. Co se výsledků týče, konečně jsem si vydobyla první „bump“, tedy dojetí lodě v pořadí před námi. Jelikož nás ovšem předchozí den dojela loď, kterou jsme měli v zádi, v celkovém pořadí jsme se neposunuli. I to je ovšem úspěch, vzhledem ke „spoons“, čili pádu alespoň o místo každý závodní den, jež jsme získali v únorových Torpids. Navíc žádný z členů naší posádky neskončil nedobrovolně v Temži. Díky menšímu objemu práce pro tento trimestr jsem si mohla Summer Eights náležitě užít a sledovat tak nejlepší oxfordské kolejní posádky v akci.


I v kontrastu se svými spolužáky v oboru jsem Trinity Termem proplouvala s neobvyklým klidem a pohodou, neboť všichni ostatní studenti PPE z mé koleje si tento term vzali první z volitelných předmětů. Ačkoliv jsem byla se svým relativně nízkým množstvím práce nesmírně spokojená, i já bych si zvolila možnost studovat na jednu ze svých volitelných zkoušek v tomto trimestru. Jelikož však plánuji, na průměrného studenta PPE, zaměřit se nadmíru matematicky, předměty, ze kterých chci skládat závěrečné zkoušky se pro mne nevyučují dříve než příští rok. Budu se tedy těšit v podzimním termu na zabijácké kombinace Philosophical Logic a Microeconomic Analysis spolu se všemi tutoriály opakujícími ostatní, již probrané předměty, v druhém trimestru, zvaném Hilary. V třetím trimestru mne pak nejspíš úspěšně dorazí zkoušky, kterých mě čeká osm, každá o třech hodinách. Přestože zkoušky budu psát až za rok, nebylo by vhodné usnout nyní na vavřínech, a proto mám v plánu strávit většinu prázdnin tvorbou poznámek k již studovaným předmětům, abych si ulehčila opakování a ušetřila zbytečný stres, který si na mě už nepochybně brousí zuby.