Krok za Krokem

Tento článek je reflexí nad bodem akademického života, v němž se zrovna nacházím, kdy cílevědomě pracuji na dalším jeho vyvrcholení – možná tom zatím nejdůležitějším – děláním zdánlivě nekonečné série malinkých krůčků, které postupně tvoří jednu velkou přípravu na událost, k níž jsem se oficiálně upsal zrovna včera – mám tím na mysli následující:

Právě teď jsem ve 4. „semestru“ (z celkem 5) tohoto roku. To znamená, že od srpna jsem prošel již 3 zkouškovými obdobími a zbývají mi ještě další 2. Tedy vlastně už jen 2 poslední zkoušková období, než bude má akademická kariéra denní školní docházky u konce. Poté plánuji 2-měsíční přípravu na Step 1 („Krok 1“), tedy první ze třetice zkoušek, které oficiálně (a globálně) ohodnotí úroveň mojí připravenosti stát se doktorem. Právě nyní jsem si pro tuto zkoušku vybral specifické datum (které zde nezveřejňuji pro případ, že bych se později rozhodl je změnit), čímž jsem si ve svém kalendáři vytvořil konkrétní událost (konkrétně 8-hodinovou) a tím také velmi hmatatelný termín, na který se teď mohu soustředit.

Tato standardizovaná zkouška otestuje mé veškeré dosavadní znalosti a především ty z posledních dvou let medicíny. Zároveň tento jediný test částečně určí, jak se bude vyvíjet má následující doktorská kariéra, jelikož je to také důležitá součást přihlášek na residentury – tedy kde a v jaké specializaci budu pokračovat ve svém lékařském tréninku po škole medicíny. Po složení této první zkoušky se většina studentů medicíny přesouvá do klinického prostředí, aby se naučili, jak vlastně léčit pacienty v přímém kontaktu – což je také důvodem, proč je Step 1 pro mnohé zakončením denní školní docházky.

V mém případě – tedy až se vzpamatuji z této jedinečné (snad ji nebudu muset opakovat) letní zkušenosti – pro mě bude další krok trochu jiný: připojím se k výzkumnému kolektivu pro mé druhé „kolečko“ PhD studia, po němž si již vyberu jednu z laboratoří, ve které strávím následující 4 roky prací na mé diplomové práci. Zrovna nedávno jsem se setkal s Dr. Jane Hill z Thayer, školy inženýrství na Dartmouth, která hledá studenta MD-PhD, aby se zapojil do jednoho z jejích mnoha zajímavých výzkumných projektů v oblasti translační medicíny. Tento projekt mě velmi zaujal a vážně uvažuji, že bych prací v její laboratoři strávil následující léto a možná i déle.

Jak je jistě zřejmé z řádků výše, čeká mě nyní v rámci mých studií několik velkých událostí, a tak mi popřejte hodně štěstí, abych jimi proplul s elegancí i s úspěchem. V mém příštím článku popíši další detaily z mé přípravy, jelikož jej budu psát jen krátce před složením zmíněné zkoušky.