Hong Kong – šerm, hůlky, kopce a „smartphony“

Už jsou tomu dva měsíce, co jsem poprvé vstoupila na Asijský kontinent, kde strávím svůj druhý ročník svého univerzitního studia. Chtěla jsem se nechat překvapit a tak jediné, co jsem o Hong Kongu při příletu věděla, bylo, že na 1000km2 (2*Praha) žije 7milionů lidí. Vesnička, ze které pocházím, má dohromady 900 obyvatel, což znamená, že jsem si musela zvyknout žít na 1km2 s dalšími 6300 lidmi, namísto 50. Očekávala jsem šok, a ten jsem taky zažila, když mi byl představen můj pokoj. K mému překvapení se můj výhled z okna velice podobá tomu doma – zalesněné kopce všude okolo.

Má univerzita, jak jsem zjistila, se nachází mimo centrum, a protože Hong Kong si zakládá na tom, že 40% země je nezastavěno (to je i na těch všudypřítomných kopcích nemožné) vůbec vám nepřijde, že jste vlastně v Hong Kongu.
Během prvních pár dní Univerzita uspořádala mnoho akcí pro nové studenty, takže jsem měla štěstí poznat mnoho lidí. Cítila jsem se opět jako „bažant“ neboť jsem nikoho neznala a i vše ve městě pro mě bylo nové. Lidé jsou ale milí a brzo jsem si na vše zvykla.

Univerzita nabízí mnoho aktivit pro studenty, mě nejvíce zaujal squash, který jsem už hrávala dříve a šerm, který je opravdu úžasný. Bohužel s mými vízy nemůžu dobrovolničit ani pracovat a tak se volný čas snažím vyplnit procházkami po zdejších kopcích s úchvatnými výhledy a návštěvami různých památek, chrámů a zajímavých míst v okolí.

Další novinkou pro mě byli hůlky, první týden se opravdu cítíte, že umřete hlady a tak mi všichni kamarádi při „Dim Sum“ – což je tradiční způsob společné večeře – pomáhali s nabíráním jídla. Jídlo se totiž nosí průběžně do středu stolu a každý si zručně nabere, co chce. Musím ale podotknout, že jídlo je úžasné.

Univerzitní systém je zde stejný jako ve Skotsku a tak to pro mě nebylo nic nového. Na život v Hong Kongu jsem si zvykla rychle, všudypřítomné smartphony nikdy nikdo nevypíná a tak si občas připadáte, že jdete na večeři s iPhonem nebo Samsungem namísto vašich přátel. Každopádně i tohle patří ke kultuře tohoto obrovského, ekonomického centra a srdce Asie.