Futhorc; rychlokurz staroangličtiny

V St Andrews nejsou nejstarší studované texty anglické literatury Chaucerovy Canterburské povídky nebo Spenserova Královna víl, ale staroanglické hádanky; hádanky sepsané dnes neznámými autory v 10. století, které poskytují jedinečný náhled do středověké kultury. K jejich přečtení jsou ale třeba základy staroangličtiny, jazyka, který nemá s moderní angličtinou společné skoro vůbec nic.

Některá slova jsou podobná, například treow (tree = strom), nebo stan (stone = kámen). Jiná zase odvodit nejdou, jako hygewlonc (proud = pyšný, hrdý) a wincel (corner = roh). Slova se k sobě navíc vážou skrze skloňování, slovosled nehraje roli. Překládat hádanku o 15 řádcích - a přijít na správnou odpověď - proto může zabrat hodiny. O to lepší pocit ale je vyřešit 1000 let starý text a přijít na to, že se naše hodnoty od těch středověkých tolik neliší. Hádanky vypovídají o rodině, víře, ale i sexu.

Původně byly staroanglické texty psány v runové abecedě (viz obrázek), které se podle jejích prvních 6 znaků říká ‘futhorc’. Důkazem kvality výuky na St Andrews je fakt, že nás profesor Jones učil futhorc pomocí hry na růžové ukulele. Jestli některou přednášku nikdy nezapomenu, bude to tahle.

Studium staroangličtiny je, v rámci mého oboru, na St Andrews povinné. Nejprve se mi do něj nechtělo, říkal jsem si, že bych radši četl renesanční texty, romantiky, nebo modernu. Během dvou měsíců jsem se ale dozvěděl tolik, co jindy za celý rok. Došlo mi tak, že mě univerzita vystavuje i takovým tématům, které mě zajímají, i když o tom třeba ještě nevím. Na druhou stranu jsem si ale jistý, že se staroangličtině dál věnovat nebudu. Moje hlavní literární zájmy jsou jiné.

Na závěr odbočím od studia k více konkrétním změnám, které tento školní rok přinesl. Za pár týdnů náš taneční tým čeká soutěž v Nottinghamu. Za naší univerzitu jede 12 párů, tančit se bude převážně waltz, quickstep, cha cha a jive. Dál mám nově stáž u české pobočky Amnesty International, kde dálkově pomáhám s copywritingem lidskoprávních kampaní. Hlavním tématem jsou Women Human Rights Defenders z celého světa. A taky jsme se společně se třemi spolubydlícími přestěhovali z kolejí do domu, který postupně zabydlujeme. Snažíme se udržovat plnou lednici a dobře se známe s pošťákem. Přes všechny změny v mém životě se ale samotné St Andrews nemění. Muži ve středním věku tu dál nosí tvídová saka. Děti dál hrají na schovávanou mezi ruinami. A já si jdu do knihovny půjčit pár knih.

Futhorc; rychlokurz staroangličtiny